Ајин (буква): Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонско име на предлошката, replaced: {{IPA| → {{МФА| (3)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
с (Замена со македонско име на предлошката, replaced: {{IPA| → {{МФА| (3))
 
{{Arabic alphabet shapes|ع}}
 
Оваа е една од најчестите во арапскиот и се изговара како звучен грлен глас {{IPAМФА|[ʕ]}} или неговата слична верзија{{IPAМФА|[ʢ]}}.
 
==Хебрејски==
|}
 
Буквата се изговара како звучен грлен глас {{IPAМФА|[ʕ]}} (како звукот при слабо поткашлување или чистење на грлото). Сепак, оваа буква најчесто не се изговара или пак ако се изговара се искажува како послабата верзија ({{IPAblink|ʢ}}).<ref name=SOWL>Ladefoged, Peter & Ian Maddieson (1996). ''The sounds of the world’s languages''. Oxford: Blackwells. {{ISBN|0-631-19814-8}}</ref>
 
==Кодирање==