Киргиски јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 63 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонско име на предлошката, replaced: {{IPA| → {{МФА| (21)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: модифициран → изменет)
с (Замена со македонско име на предлошката, replaced: {{IPA| → {{МФА| (21))
|-
!затворени
|{{IPAМФА|i}}
|{{IPAМФА|y}}
|{{IPAМФА|ɯ}}
|{{IPAМФА|u}}
|-
!средни
|{{IPAМФА|e}}
|{{IPAМФА|ø}}
|
|{{IPAМФА|o}}
|-
!отворени
|
|
|{{IPAМФА|ɑ}}
|-
|}
|-
!носни
|{{IPAМФА|m}}
|{{IPAМФА|n}}
|
|
|{{IPAМФА|ŋ}}
|-
!експлозивни
|{{IPAМФА|p b}}
|{{IPAМФА|t d}}
|
|
|{{IPAМФА|k/q g/ʁ}}
|-
!африкатни
|
|
|{{IPAМФА|tʃ dʒ}}
|
|
|-
!фрикативни
|{{IPAМФА|f v}}
|{{IPAМФА|s z}}
|{{IPAМФА|ʃ}}
|
|
!латерални
|
|{{IPAМФА|l}}
|
|
!треперливи
|
|{{IPAМФА|r}}
|
|
|
|
|{{IPAМФА|j}}
|
|-