Влада: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Теорија насила: Јазична исправка, replaced: рактицир → рактикув
с (→‎Општествен договор: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден)
с (→‎Теорија насила: Јазична исправка, replaced: рактицир → рактикув)
 
==== Теорија насила ====
Многу политички филозофии кои се противат на потребата од постоење на владите ([[анархизам]], [[нихилизам]], [[марксизам]] ...) ги потенцираат историските корени на владите - владите, заедно со [[приватна сопственост|приватната сопственост]], се измислени од воинствените авторитети и деспоти кои приграбиле, со сила, одредени делови од територијата и почнале да практицираатпрактикуваат авторитет над луѓето кои живееле на таа територија. Значи, се претпоставува дека владите настанале за насилно наметнување на вољата на појаките над послабите, штитејќи ги привилегиите на владејачките класи. Се претпоставува дека владата се појавува кога сите луѓе на одредено подрачје биле под контрола на авторитетот на една личност или мала група на луѓе.
 
==== Ред и традиција ====