Хелена (Монтана): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Кирилизација, replaced: km<sup>2</sup> → км<sup>2</sup>
[проверена преработка][проверена преработка]
(#WPWPMK #WPWP)
с (→‎top: Кирилизација, replaced: km<sup>2</sup> → км<sup>2</sup>)
 
'''Хелена''' е главниот град на [[САД|американската]] сојузна држава [[Монтана]]. Според пописот од [[2000]] година, брои население од 25,780 жители, но со околната област, бројот на населението достигнува 40,000. Хелена е седиште на областа [[Луис и Кларк (област)|Луис и Кларк]]. Локалниот дневен [[весник]] е ''Independent Record'', а постои и слободен неделен весник -''Queen City News'' (кој го носи прекарот на градот).
Хелена е сместена на 46°35'45" на север, 112°1'37" на запад (46.595805, -112.027031). Градот има вкупна површина од 36,3&nbsp;kmкм<sup>2</sup>. Целата таа површина е копнена.
 
{{САД-гео-никулец}}