Ројтерс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: ривалск → соперничк
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
с (→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: ривалск → соперничк)
 
== Историја ==
Основана во [[1851]] година од [[Паул Јулиус Ројтер]], во почетокот се занимавала со комерцијални вести но почнала да им служи на растечкиот број на новинска клиентела откако на Лондонскиот утрински огласник се претплатил како корисник. По одреден период на натпревар, Ројтерс и две ривалскисопернички агенции се согласиле да ја поделат територијата и за многу години држеле монопол во светски информативни услуги. Компанијата останала во приватни раце до [[1925]] година кога нејзината структура почнала да се движи кон кооперативна за [[Велика Британија|британските]] и [[Австралија|австралиските]] информативни интереси. До крајот на [[20 век]] Ројтерс бил светски водач во покривањето на деловниот и финансискиот пазар. Во [[1984]] година тој станал јавна компанија под името ''Ројтерс ПЛЦ груп''.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 119</ref>
 
== Наводи ==