Антанта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 1 година
с
Јазично подобрување, replaced: ривалст → соперништ (2), Ривалст → Соперништ
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија (5))
с (Јазично подобрување, replaced: ривалст → соперништ (2), Ривалст → Соперништ)
 
== Француската трета република ==
 
Втората француска империја стапила во [[војна]] со [[Прусија]] и нејзините сојузници,а новоформираната Француска република била срамно поразена во [[Француско-пруска војна|Француско-пруската војна]], а по војната со [[Примирје во Франкфурт|примирјето во Франфурт]] [[Франција]] била должна да и ги отстапи на Германија индустриските предели [[Алзас]] и [[Лорењ]] коишто биле додадени во новосоздадената германска држава. Кај [[Франција]] се јавило ривалствосоперништво спрема [[Германија]] и таа имала желба да ги врати своите територии назад.
 
== Руската Империја ==
Кон крајот на 19 век во [[Европа]] [[Русија]] била најголема држава од шесте најмоќни, но и економски најзаостаната.
 
Русија имала големо ривалствосоперништво со [[Австроунгарија]] со којашто поблагите односи од средината на 19 век повторно ги влошила поради нејзините аспирации за проширување на своето влијание на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]]. Тоа многу силно ја погодила Русија којашто се стремела да го зачува своето влијание на Балканскиот Полуостров. Така Русија во [[1894]] година склучила сојузништво со Франција, а во [[1907]] и со [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] коишто исто така се залагале за спречување на влијанието на Германија и Австроунгарија.
 
РивалствотоСоперништвото помеѓу Русија и Австроунгарија кулминирало во [[1908]] година кога Австроунгарија извршила [[анексија]] на [[Босна и Херцеговина]]. Тогаш Русија дури започнала и финансиски и воено да ги помага [[Србија]] и [[Црна Гора]].
 
[[Категорија:Воени сојузи пред Првата светска војна]]