Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 2 години
с
→‎''' Смрт и наследство ''': Јазично подобрување, replaced: ривали → соперници
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎''' Рани години и образование ''': Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
с (→‎''' Смрт и наследство ''': Јазично подобрување, replaced: ривали → соперници)
Меѓу неколкуте други награди во годините кои следеле е и Почесниот докторат, кој во 1903 г. му бил доделен на Динан од страна на Медицинскиот факултет при универзитетот Хајделберг. Живеел во дом за згрижување во Хајден сè до неговата смрт. Во последните години од неговиот живот страдал од [[депресија]] и [[параноја]] заради прогонството од страна на неговите доверители и Мојние. Имало и денови кога Динан инсистирал готвачот од домот прв да го проба неговото јадење, пред негови очи, за да се заштити од можно труење. Иако продолжил да ги практикува христијанските верувања, во неговите последни години го одбивал и напаѓал калвинизмот, и воопшто, религијата.
Како што кажувале неговите негуватели, последниот чин во неговиот живот бил да испрати копија од книгата на Милер кај италијанската кралица со лична посвета. Починал на 30 октомври 1910 год, а негови последни зборови биле: ,,Каде замина хуманоста?’’. Тој го надживеал својот немесис само два месеци. Освен честитките на МКЦК на доделувањето на Нобеловата награда, двајцата ривалисоперници никогаш не успеале да се помират.
 
Како што била неговата желба, тој бил погребан без церемонија на гробиштата Зилфелд во [[Цирих]]. Во неговиот тестамент, пишувало дека донира средства на домот за згрижување во Хајден за да обезбеди ,,слободен кревет” кој секогаш ќе биде на располагање на сиромашните граѓани од