Разлика помеѓу преработките на „Василиј Тропинин“

нема опис на уредувањето
 
{{Инфокутија Уметник|birth_name=ВасилиВасилиј Андреевич Тропинин|image=Tropinin-self.jpg|image_size=200px|caption=Автопортрет|birth_date={{Birth date|1776|3|30|mf=y}}|birth_place=Село Корпово, во близина на [[Новгород]], [[Руска империјаИмперија]]|death_date={{death date and age|1857|5|16|1776|3|30|mf=y}}|death_place=[[Москва]], Руска Империја|resting_place=[[Гробишта Ваганково]], [[Москва]]|field=[[боење]], [[цртање]]|nationality=русинРусин|training=|movement=[[романтизам]]|works=|patrons=|awards=}}
 
'''Василиј Андреевич Тропинин''' ({{Lang-ru|Васи́лий Андре́евич Тропи́нин}}; {{Датум по стар стил|30 март|1776|19 март}} – {{Датум по стар стил|16 мај|1857|4 мај}}) бил [[Русија|руски]] [[Романтизам|романтичар]]. Голем дел од неговиот живот поминал како кмет. Не ја достигнал својата слобода сè додека не наполнил повеќе од четириесет години. Три негови поважни дела се портретот на [[Александар Сергеевич Пушкин|Александар Пушкин]] и сликите наречени ''Везачка чипка и Везелка'' ''од злато''.
 
== Дела ==
<gallery mode="packed" heights="168" caption="Дела на ВасилиВасилиј Тропинин">
Податотека:Tropinin SemeyPtMorkovyxGTG.jpg|Семеен портрет на грофовите Моркови, 1813 година
Податотека:Tropinin pt arseniya syna.jpg|Портрет на Арсениј Тропинин, син на уметникот, 1818 година