Разлика помеѓу преработките на „Василиј Тропинин“

Одземени 70 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
с (Виолетова ја премести страницата Васили Тропинин на Василиј Тропинин)
{{Инфокутија Уметник|birth_name=Васили Андреевич Тропинин|image=Tropinin-self.jpg|image_size=200px|caption=Автопортрет|birth_date={{Birth date|1776|3|30|mf=y}}|birth_place=Село Корпово, во близина на [[Новгород]], [[Руска империја]]|death_date={{death date and age|1857|5|16|1776|3|30|mf=y}}|death_place=[[Москва]], Руска Империја|resting_place=[[Гробишта Ваганково]], [[Москва]]|field=[[боење]], [[цртање]]|nationality=русин|training=|movement=[[романтизам]]|works=|patrons=|awards=}}
 
'''Василиј Андреевич Тропинин''' ({{Lang-ru|Васи́лий Андре́евич Тропи́нин}}; {{Датум по стар стил|30 март|1776|19 март}} – {{Датум по стар стил|16 мај|1857|4 мај}}) бил [[Русија|руски]] [[Романтизам|романтичар]] . Голем дел од неговиот живот поминал како кмет. Не ја достигнал својата слобода сè додека не наполнил повеќе од четириесет години. Три негови поважни дела се портретот на [[Александар Сергеевич Пушкин|Александар Пушкин]] и сликите наречени ''Везачка чипка и Везелка'' ''од злато'' .
 
== Биографија ==
Василиј е роден во селото Корпово во [[Велики Новгород|Новгород]] и потоа е преселен во Морков. Наскоро тој бил испратен во [[Санкт Петербург]] да студира трговија. Наместо да учи за тоа што се запишал, Тропинин тајно присуствувал на бесплатни часови за цртање во Царската академија на уметностите .
 
Во 1799 година, неговиот сопственик му дозволил на Тропинин да студира на Академијата како студент кој може да присуствува на часовите но без да добие диплома (''Посторони ученик''). Тој земал часови од С.С. Шукин и бил поддржан од претседателот на Академијата Александар Сергеевич Строганов . Во 1804 година, делото на Тропинин, М''омче што тагува за мртва птица,'' било изложено на изложбата на Академијата и било забележано од руската царица во тоа време (најверојатно царицатаМаријацарицата ФеодоровнаМарија Феодоровна).
 
Во зората на неговиот успех, грофот Морков го повикал Тропинин од Санкт Петербург во неговиот [[Украина|украински]] имот Кукавка. Тропинин бил вработен како слаткар . Наскоро сопственикот се предомислил и му дал задолжение на Тропинин да ги копира делата на европски и руски сликари и да изработи портрети на семејството Моркови . Тропинин ја насликал и локалната црква. Тропинин поминал дваесетина години од својот живот во Украина, а многу од неговите дела од тоа време биле слики од [[Украинци|украинскиот]] народ и од украинската земја.<ref>Oles Pasichny. [http://www.wumag.kiev.ua/index2.php?param=pgs20054/48 National Art Museum of Ukraine] ''Welcome to Ukraine''</ref>
 
== Дела ==
<gallery mode="packed" heights="168" caption="Дела на Васили Тропинин">
Податотека:Tropinin SemeyPtMorkovyxGTG.jpg|Семеен портрет на грофовите Моркови, 1813 година
Податотека:Tropinin pt arseniya syna.jpg|Портрет на Арсениј Тропинин, син на уметникот, 1818 година
Податотека:Karamzin by Tropinin (1818, Tretyakov gallery).jpg|Портрет на [[Nikolay Karamzin|Николај Карамзин]], 1818 година
Податотека:Topinin Yamschik.jpg|Тренер 1820 година
Податотека:Karmelyuk.JPG|[[Ustym Karmeliuk|Устим Кармелиук]], 1820-ти
Податотека:Tropinin PtRavichaGTG.jpg|Константин Равич, 1823 година
Податотека:Tropinin zenshina v okne.jpg|Жена на прозорец, 1841 година
Податотека:Tropinin ZolotoshveykaGTG.jpg|Везечката од злато, 1826 година
Податотека:AleksandrPushkin.jpg|Портрет на [[Alexander Pushkin|Александар Пушкин]], 1827 година
Податотека:Tropinin karatygin.JPG|Портрет на [[Vasily Karatygin|Василиј Каратигин]], 1842 година
Податотека:Portrait Of A.F. Mazurina 1839 Vasily Tropinin.jpg|Портрет на АФ Мазурина, 1839 година
</gallery>