Разлика помеѓу преработките на „Василиј Тропинин“

Одземени 37 бајти ,  пред 1 месец
'''Василиј Андреевич Тропинин''' ({{Lang-ru|Васи́лий Андре́евич Тропи́нин}}; {{Датум по стар стил|30 март|1776|19 март}} – {{Датум по стар стил|16 мај|1857|4 мај}}) бил [[Русија|руски]] [[Романтизам|романтичар]] . Голем дел од неговиот живот поминал како кмет. Не ја достигнал својата слобода сè додека не наполнил повеќе од четириесет години. Три негови поважни дела се портретот на [[Александар Сергеевич Пушкин|Александар Пушкин]] и сликите наречени ''Везачка чипка и Везелка'' ''од злато'' .
 
== ЖивотописБиографија ==
[[Податотека:Vasily_Tropinin_-_Кружевница_-_Google_Art_Project.jpg|мини|Слика од 1823 година]]
Василиј е роден во селото Корпово во [[Велики Новгород|Новгород]] и потоа е преселен во Морков. Наскоро тој бил испратен во [[Санкт Петербург]] да студира трговија. Наместо да учи за тоа што се запишал, Тропинин тајно присуствувал на бесплатни часови за цртање во Царската академија на уметностите .
 
Во 1799 година, неговиот сопственик му дозволил на Тропинин да студира на Академијата како студент кој може да присуствува на часовите но без да добие диплома ( ''Посторони ученик'' ). Тој земал часови од С.С. Шукин и бил поддржан од претседателот на Академијата Александар Сергеевич Строганов . Во 1804 година, делото на Тропинин, М''омче што тагува за мртва птица,'' било изложено на изложбата на Академијата и било забележано од руската царица во тоа време (најверојатно царицатаМарија Феодоровна ).
 
Во зората на неговиот успех, грофот Морков го повикал Тропинин од Санкт Петербург во неговиот [[Украина|украински]] имот Кукавка. Тропинин бил вработен како слаткар . Наскоро сопственикот се предомислил и му дал задолжение на Тропинин да ги копира делата на европски и руски сликари и да изработи портрети на семејството Моркови . Тропинин ја насликал и локалната црква. Тропинин поминал дваесетина години од својот живот во Украина, а многу од неговите дела од тоа време биле слики од [[Украинци|украинскиот]] народ и од украинската земја.<ref>Oles Pasichny. [http://www.wumag.kiev.ua/index2.php?param=pgs20054/48 National Art Museum of Ukraine] ''Welcome to Ukraine''</ref>
 
Најзначајни дела од тој период се ''Портрет на А.И. Тропинина, сопругата на уметникот'' (1809), ''портрет на Арсениј Тропинин, син на уметникот'' (околу 1818 година), <nowiki><i id="mwNw">портрет на писателот и историчар Н.М. Карамзин</i></nowiki> (1818).
 
== Академик ==
Во 1823 година на 47-годишна возраст Тропинин конечно станал слободен човек и се преселил во [[Москва]] . Истата година тој ги претставил своите слики ''Создавачот на чипка'', ''Просјакот'' и ''Портретот на уметникот Скотников'' на Царската академија на уметностите и добил официјален сертификат за сликар ( ''Свободниј Кудожник'' ). Во 1824 година бил избран за академик.
 
Во 1843 година бил избран за почесен член на ''Московското уметничко друштво'' . Починал во 1857 година и бил закопан на гробиштата Ваганково . За време на неговиот живот, Тропинин насликал повеќе од 3.000 портрети.