Разлика помеѓу преработките на „Андреј Кончаловски“

{{внимание}}
'''Андреј Сергјевич Михалков-Кончаловски''' ( {{Lang-ru|Андрей Сергеевич Михалков-Кончаловский}} ; роден '''Андреј Сергеевич Михалков''' ; 20 август 1937 година) е советски и руски [[Кинопроизводство|филмски режисер]], театарски режисер и [[сценарист]] .<ref>[https://movies.nytimes.com/person/97846/Andrei-Konchalovsky Andrei Konchalovsky]. New York Times</ref> Тој е лауреатносител на орденот „За заслуги за татковината“, Националниот орден на легијата на честа, офицер на орденот за уметности и писма, кавалер на орденот за заслуги на Италијанската Република и народен уметник на [[Руска Советска Федеративна Социјалистичка Република|Руската Советска Федеративна Социјалистичка Република]]. Негов татко бил писателот [[Сергеј Михалков]].
 
Творештвото на Кончаловски опфаќа театарски филмови во движење, филмови направени за телевизија и сценски продукции во [[Русија]], како и во [[Соединети Американски Држави|Соединетите држави]]. Тој бил чест соработник на [[Андреј Тарковски]] на почетокот од неговата кариера, и учествувал во изработката на следниве филмови: ''Чичко Вања'', ''Сибиријад'', ''[[Љубовниците на Марија (филм)|Љубовниците на Марија]], Воз за бегство, Танго и кеш, Внатрешен круг, Асија и кокошката со златни јајца, Куќа на будали, Белите ноќи на поштарот'' и ''[[Рај (филм од 2016)|рајотРајот]] .'' Тој ја режирал и адаптацијата на минисеријата на ''„Одисеја“ .'' Поради неговите проекти во областа на филмот се стекнал со престижни награди, вклучувајќи ги и наградата на [[Кански филмски фестивал|Канскиот филмски фестивал]], наградата ФИПРЕСЦИ, два сребрени лава, три награди „Златен орел“ и награда „Еми“ .
 
== Ран живот и образование ==
Кончаловски е роден како '''Андреј Сергејевич Михалков''' во [[Москва]], [[Руска Советска Федеративна Социјалистичка Република]], во аристократско семејство на Михалковс,<ref>[https://yarwiki.ru/article/1016/mihalkovy-dvoryane МИХАЛКОВЫ, дворяне.] «Яркипедия». By Е.А. ЕРМОЛИН. Retrieved 2020-10-24.</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://web.archive.org/web/20080224125719/http://www.rybinsk.ru/region/memorial-petrov.ht|title=Усадьба Михалковых "Петровское"|accessdate=2020-10-24}}</ref> со вековно уметничко и аристократско наследство кое влече корени од Големото Војводство на Литванија . Како уметничко име го зел презимето на неговиот дедо по мајка (Кончаловски).<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyvai/a-koncialovskio-viesnage-proteviu-zemeje-10-76080|title=A.Končialovskio viešnagė protėvių žemėje|date=December 17, 2009|publisher=15min.lt|archive-url=https://web.archive.org/web/20141024042728/http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyvai/a-koncialovskio-viesnage-proteviu-zemeje-10-76080|archive-date=2014-10-24|quote=''...his family roots lie in this land. 'From the side of 17th century landowners Konchialovskis. My great-grandfather still lived in Lithuania'...''}}</ref> Тој е брат на режисерот Никита Михалков и син на авторот Сергеј Михалков .
 
<ref>[https://rg.ru/2017/06/12/andrej-konchalovskij-prava-cheloveka-nigde-ne-sobliudaiutsia.html Дело не в свободе, а в таланте]</ref><ref>[http://www.konchalovsky.ru/works/articles/konchalovsky_for_esquire/ Правила жизни Андрея Кончаловского]</ref>
Во 1979 година бил член на жирито на 11-от Меѓународен филмски фестивал во Москва .<ref name="Moscow1979">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.moscowfilmfestival.ru/miff34/eng/archives/?year=1979|title=11th Moscow International Film Festival (1979)|work=MIFF|archive-url=https://web.archive.org/web/20140403102012/http://www.moscowfilmfestival.ru/miff34/eng/archives/?year=1979|archive-date=2014-04-03|accessdate=2013-01-14}}</ref> Неговиот епски ''Сибиријад'' по објавувањето во 1979 година бил поволно прифатен во [[Кански филмски фестивал|Кан]] и го овозможил неговото преселување во [[Соединети Американски Држави|САД]] во 1980 година.
 
Неговите најпопуларни изданија во [[Кината во Соединетите Американски Држави|Холивуд]] се „ ''[[Љубовниците на Марија (филм)|Љубовниците на Марија“]]'' (1984), „ ''Бегство“'' (1985), според сценариото на јапонскиот режисер [[Акира Куросава]] и „ ''Танго и Кеш“'' (1989), со [[Силвестер Сталоне]] и Курт Расел . Во 901990-титети години, Кончаловски се враќалвратил во Русија, иако повремено продуцирал историски филмови за американската телевизија, како што е неговата адаптација на ''„Одисеја“'' (1997) и наградуваната преработка ''„Лавот во зима“'' (2003).
 
Целосниот филм ''Домот на будалите'' (2003) на Кончаловски, со улога на Брајан Адамс, поставена во [[Чеченија|чеченски]] психијатриски азил за време на војната, му донел Сребрен лав на [[Венецијански филмски фестивал|Филмскиот фестивал во Венеција]] .
 
Во 2010 година, Кончаловски го објавил својот долгогодишен проект за страст ''„Оревокршачка во 3Д“'', музичка адаптација на [[Оревокршачка|балетот Оревокршачка]] на [[Петар Илич Чајковски|Петер Илич Чајковски]] . Како музички филм, тој претставувал мешавина од акција во живо и 3D анимација, а во главните улоги биле Ел Фанинг, Џон Туртуро, Нејтан Лејн и Ричард Е. Грант. Филмот бил прикажан со музика од балетот, со дополнителни текстови на Тим Рајс .
 
Авторот до сега има оставено значајни дела зад себе.
 
== Личен живот ==
Кончаловски бил во брак пет пати. Неговата прва сопруга била Ирина Кандат. Неговата втора сопруга бешебила руската глумица Наталија Аринбасарова, со која има еден син: Егор, роден на 15 јануари 1966 година. Неговата трета сопруга била Вивијан Годет, со која ја има ќерката Александра Михалкова, родена на 6 октомври 1971 година. Неговата четврта сопруга била Ирина Иванова, со која има две ќерки: Наталија и Елена. Неговата петта сопруга е руската глумица Јулија Висоцкаја ; тие се во брак од 1998 година и имаат две деца: Марија (1999) и Петр (2003).
 
== Признанија ==
=== Театарски проекти ===
 
* „Јуџин„Евгениј Онегин“. Претстава изведена во Ла Скала, Италија, во 1985 година.
* „Кралицата на лопати“. Претстава изведена во Ла Скала, Италија, во 1990 година.
* „Госпоѓица ieули“Џули“. Претстава изведена во театарот Малаја Бронаја, Москва, во 2005 година.
* „Кралот Лир“. Претстава изведена во На Воли, Варшава, во 2006 година.
* „Галебот“. Претстава изведена во театарот „Одеон“, Париз, во 1987 година и во Театарот „Мосовет“, Москва, во 2004 година. Ја обиколи Италија во 2007 година.
* 2013 Royal Paintbox. Копродукција со М. Кинмонт.
* 2014 Белите ноќи на поштарот.
* 2016 рајРај. Копродукција со Ф. Дејл.
* 2018 Гревот. Копродукција со А. Усманов.
 
* 2001 година „Бел јоргован“
* 2006 година „Ниски вистини седум години подоцна“
* 2007 година „На ставот на реакционерот“ (ко-напишаново соработка со В.Б. Пастухов)
 
== Наводи ==
== Користена литература ==
{{Наводи|30em}}