Денис Ричи: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎C и UNIX: Јазична исправка, replaced: коавтор → соавтор
с (clean up, replaced: april → April (2), december → December)
с (→‎C и UNIX: Јазична исправка, replaced: коавтор → соавтор)
== C и UNIX ==
 
Ричи е познат као творец на програмскиот јазик [[C (програмски језик)|C]], еден од клучните програмери во развојот на UNIX оперативниот систем и коавторсоавтор на книгата „Програмски јазик C“, општо позната како „K&R“ (според иницијалите на авторите [[Брајан Керниген|Керниген]] и Ричи).
 
Неговиот изум C и неговата улога во развојот на UNIX заедно со [[Кен Томпсон]], го вброиле во редот на еден од најзначајните пионери на компјутерските науки. Програмскиот јазик C денес е многу употребуван во развојот на апликации и оперативни системи, неговото влијание е видливо и во современите програмски јазици како што се [[C++]], [[Java]] и [[C#]]. Неговата работа на [[UNIX]] исто така има големо влијание во поставувањето на основите и принципите врз кои се засноваат денешните компјутери. Популарниот оперативен систем [[Linux]] и неговите алатки се во голема мера резултат на работата на Ричи, а оперативниот систем [[Microsoft Windows]] има соодветни алатки и компајлери за C.