Разлика помеѓу преработките на „Краток работен ден“

Одземени 83 бајти ,  пред 4 месеци
с
Јазична исправка, replaced: коавтор → соавтор
(ситна поправка)
с (Јазична исправка, replaced: коавтор → соавтор)
 
'''Краток работен ден''' ([[полски]]: ''Krótki dzien pracy'') — полски [[филм]] од 1981 година, во [[режија]] на [[Кшиштоф Кишловски]], кој е и коавторсоавтор на [[сценарио]]то, заедно со Хана Крал. Главните улоги ги играат: Вацлав Улевич, Лех Гжмочински, Тадеуш Бартошик, Марек Кепински итн. Филмот е снимен според вистински настани, а бил прикажан дури во 1996 година.<ref name="imdb.com">[http://www.imdb.com/title/tt0082631/ IMDb, Short Working Day (1981) (пристапено на 17.4.2018)]</ref>
 
==Содржина==
Дејството на филмот се одвива на 25 јуни 1976 година. Еден ден по одлуката на полската влада да ги зголеми цените на [[месо]]то и на месните производи, работниците од метаулргиската [[фабрика]] започнуваат [[штрајк]] и се собираат пред зградата на партијата. Покраинскиот партиски секретар (го игра Улевич) се наоѓа во голема дилема околу тоа како да постапи: од една страна, тој сака да го спаси својот образ пред работниците и да покаже дека се грижи за исполнување на нивните барања, а од друга страна бара поддршка од повисоката власт. Состојбата се влошува кога штрајкувачите влегуваат во зградата при што е загрозена и неговата лична безбедност. За да ги смири работниците, тој се јавува во [[Варшава]], но централната власт нема намера да ја повлече својата одлука. Во последен миг, во зградата доаѓа началникот на [[полиција]]та кој го извлекува партискиот секретар. Во меѓувреме, филмот содржи кратки сцени кои ја прикажуваат судбината на главните организатори на штрајкот, кои се уапсени и осудени.<ref>[http://www. name="imdb.com"/title/tt0082631/ IMDb, Short Working Day (1981) (пристапено на 17.4.2018)]</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Полски филмови]]
[[Категорија:Филмови на полски јазик]]
[[Категорија: Филмови чие дејствие се одвива во Полска]]
[[Категорија:Филмови од 1981 година]]
[[Категорија:Филмови на Кшиштоф Кишловски]]