Разлика помеѓу преработките на „Лика Чопова-Јурукова“

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: ко-уредник → соуредник
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: редактор → уредник)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: ко-уредник → соуредник)
[[Податотека:Потомците на Гоце Делчев пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје.jpg|лево|мини|Потомците на Гоце Делчев пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје (1946). Сестрите на Гоце, Тина и Велика (четврта и петта од лево) и внуката Лика Чопова (последната десно)]]
 
Нејзиното детство и младост се всушност опишани во книгите на кои таа е ко-уредниксоуредник, а се поврзани со нејзиното револуционерно семејство. Едната книга е „Огнено Семејство“ од познатиот македонски публицист [[Јован Павловски]], а втората е: „Револуционерката Руша Делчева (1868– 1945), по спомените на Лика Чопова“, Скопје, 1983 од [[Симо Младеновски|д-р Симо Младеновски]].
 
Иако таа не е во преден план во поголемите збиднувања од минатиот век, сепак таа е верна сенка на нејзината мајка и е очевидец на многу немили настани од македонската историја и самото семејство на [[Делчеви]].