Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: редактор → уредник (2)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: }}) бил → }}) —)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: редактор → уредник (2))
 
Во тоа време бил симпатизер на [[Бугарска работничка социјалдемократска партија|Бугарската работничка социјалдемократска партија]], а во 1897 година влегол во контакт со [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
Од 1901 до 1902 година бил редакторуредник на нелегалниот весник [[Дело (весник)|Дело]]. Првпат како четник во Македонија влегува со четата на [[Михаил Чеков]] во [[1902]] година, а потоа бил заробен од врховистичка чета и бил вратен во [[Бугарија]].
 
Бил редакторуредник на голем број на весници кој биле поврзани со македонското и одринското револуционерно движење, како што биле в. [[Дело (весник)|Дело]], в. [[Слобода или смрт (весник)|Слобода или смрт]], в. [[Автономија (весник)|Автономија]], в. [[Илинден (весник)|Илинден]].
 
Неговата прва публикувана стихотворба ''Напред'' излегла во в. [[Глас македонски]]. Јаворов подоцна станал четник на [[Јане Сандански]], а подоцна содружник и пријател на [[Гоце Делчев]], негов прв биограф (''Гоце Делчев, 1904'').