Разлика помеѓу преработките на „Лика Чопова-Јурукова“

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: редактор → уредник
(→‎Животопис: Корекција на земјата на починување.)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: редактор → уредник)
[[Податотека:Потомците на Гоце Делчев пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје.jpg|лево|мини|Потомците на Гоце Делчев пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје (1946). Сестрите на Гоце, Тина и Велика (четврта и петта од лево) и внуката Лика Чопова (последната десно)]]
 
Нејзиното детство и младост се всушност опишани во книгите на кои таа е ко-редакторуредник, а се поврзани со нејзиното револуционерно семејство. Едната книга е „Огнено Семејство“ од познатиот македонски публицист [[Јован Павловски]], а втората е: „Револуционерката Руша Делчева (1868– 1945), по спомените на Лика Чопова“, Скопје, 1983 од [[Симо Младеновски|д-р Симо Младеновски]].
 
Иако таа не е во преден план во поголемите збиднувања од минатиот век, сепак таа е верна сенка на нејзината мајка и е очевидец на многу немили настани од македонската историја и самото семејство на [[Делчеви]].
На што Делчевото семејство бурно изреагирало и самиот [[Атанас Раздолов]] го грабнал за ногавиците и го прекинал со зборовите:
 
<blockquote>''„Слези предавнику! Како можеш да го споредуваш Гоце со Тодор Александров, тој е крвопиец на македонскиот народ?!“''<ref name=":0" /><ref name=":2">{{Наведена книга|title=Револуционерката Руша Делчева (1868– 1945), По спомените на Лика Чопова|first=|last2=Младеновски|first2=Д-р. Симо|publisher=|year=1983|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref><ref name=":0" />
 
</blockquote>Ова е само еден настан, низ кој јасно е прикажана бугарската пропаганда, која била спроведувана на терен од нивните слуги - врховистите. Делчевото семејство и понатаму останува да страда и е мета на бандите на Тодор Александров, кој впрочем го ликвидира и внукот на Гоце Делчев, а брат на Лика - [[Тодор Чопов]].<ref name=":1" /> <ref name=":2" />
 
== Смрт ==