Воин Поповиќ-Вук: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: мач → меч
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Замена на латнични букви помешани меѓу кириличните, replaced: sвезд → ѕвезд)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: мач → меч)
Неговото тело било закопано на српските војнички гробишта на Зејтинлик, а во [[септември]] [[1923]] година биле пренесени на Новите гробишта во [[Белград]]. Војводата Вук има свој споменик во Белград и Ниш.
 
Вук бил неколкупати одликуван: орден „Караѓорѓева ѕвезда“ со мачевимечеви од III ред, Златен медал за храброст, Медал на крал Петар I, руски ореден „Св. Станислав“ од трет ред, а носител е и на францускиот „Воен крст“ на Корпусниот ред.
 
== Извори ==