Разлика помеѓу преработките на „Полн агол“

Додадени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Карактеристики во елементарна геометрија: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Kо → Ко (2)
с (→‎Карактеристики во елементарна геометрија: Правописна исправка, replaced: често пати → честопати)
с (→‎Карактеристики во елементарна геометрија: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Kо → Ко (2))
==Карактеристики во елементарна геометрија==
*Полн агол има 360<sup>o</sup>. Доказ: Полн агол е цела кружница, а таа (по дефиниција) има 360&deg; (види [[агол]]).
*KонструкцијаКонструкција на полн агол: Се црта полуправа која не мора да е хоризонтална, со зголемена почетна точка (темето). Се црта кружница чиј центар е точката. До кружницата се пиши означување како на пример &alpha;=360&deg;.
*Бидејќи при цртање, агли се повторуваат за секој 360<sup>o</sup>, т.е. за секоја целосна ротација околу кружницата, честопати
** Се смета дека полн агол е истиот агол како [[празен агол]]=0<sup>o</sup> и се пиши: 0<sup>o</sup>=360;<sup>o</sup>.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://mathforum.org/library/drmath/view/64382.html|title=Zero Degree and 360 Degree Angles|publisher=Math Forum|year=2003|language=англиски|accessdate=1 декември 2013}}</ref>
** KомпјутерскиКомпјутерски апликации го цртат полн агол од 360<sup>o</sup> како празен агол (решение за ова во [[Геогебра]] е да се користи 359.99<sup>o</sup>).
 
==Стандардна позиција==