Разлика помеѓу преработките на „Дмитриј Шостакович“

нема опис на уредувањето
[[Податотека:Dmitri_Shostakovich_credit_Deutsche_Fotothek_adjusted.jpg|мини|296x296пкс|{{center|Шостакович во 1950 година}}]]
'''Дмитриј Дмитријевич Шостакович''' ([[руски јазик|руски]]: ''Дмитриј Дмитриевич Шостакович''; {{Датум по стар стил|25 септември|1906|12 септември}} {{spaced ndash}}9 август 1975 година) бил советски и руски композитор и пијанист. Тој се смета за еден од најголемите композитори на 20-от век, со уникатен хармоничен јазик и историско значење поради неговата долгогодишна работа под [[Јосиф Сталин|Сталин]] .<ref name="grove">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.oxfordmusiconline.com/subscriber/article/grove/music/52560|title=Shostakovich, Dmitry|last=Fay, Laurel|last2=Fanning, David|work=Grove Music Online|publisher=Oxford University Press|url-access=subscription|accessdate=30 April 2014}}</ref>
 
'''Дмитриј Дмитријевич Шостакович''' ([[руски јазик|руски]]: ''Дмитриј Дмитриевич Шостакович''; {{Датум по стар стил|25 септември|1906|12 септември}} {{spaced ndash}}9 август 1975 година) бил советски и руски композитор и пијанист. Тој се смета за еден од најголемите композитори на 20-от век, со уникатен хармоничен јазик и историско значење поради неговата долгогодишна работа под [[Јосиф Сталин|Сталин]] .<ref name="grove">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.oxfordmusiconline.com/subscriber/article/grove/music/52560|title=Shostakovich, Dmitry|last=Fay, Laurel|last2=Fanning, David|work=Grove Music Online|publisher=Oxford University Press|url-access=subscription|accessdate=30 April 2014}}</ref>
 
Шостакович славата ја стекнал во [[Советски Сојуз|Советскиот Сојуз]] под покровителство на советскиот началник на Генералштабот Михаил Тухачевски, но подоцна имал сложени и тешки односи со владата. И покрај тоа, тој добил признанија и државни награди и му служел во Врховниот совет на РСФСР (1947) и во Врховниот совет на Советскиот сојуз (од 1962 година до неговата смрт).
Оркестарските дела на Шостакович се состојат од 15 [[Симфонија|симфонии]] и шест концерти . Неговата камерна колекција вклучува 15 гудачки квартети, квинтет за пијано, две пијани трио и две парчиња за жичен октет . Негови соло-дела се две [[Соната|сонати]], рана колекција на увертили и подоцнежна колекција од 24 прелуди и фуги . Другите дела вклучуваат три [[Опера|опери]], неколку циклуси на песни, [[балет]]и и значителна количина на филмска музика ; особено добро позната е „Валцерот бр. 2“ од ''оркестарот'' ''„Света'' за естрада ''“'', како и музиката извлечена од ''„Гадфлај“'' .
 
== ЖивотописБиографија ==
 
=== Ран живот ===
[[Податотека:Shostakovichbirthplaque.JPG|десно|мини| Родното место на Шостакович (сега Училиште бр. 267). Комеморативна плакета лево]]
Роден на улицата Подолскаја во [[Санкт Петербург]], [[Руска Империја|Русија]], Шостакович бил второто од трите деца на Дмитриј Болеславович Шостакович и Софија Василиева Кокулина. Дедото на татко му на Шостакович, по потекло презиме Шостакович, имал [[Полјаци|полско]] [[Римокатоличка црква|римокатоличко]] потекло (неговото семејство потекнува од регионот на градот Вилејка во денешна [[Белорусија]] ), но неговите непосредни претходници потекнувале од [[Сибир]] . {{Sfnp|Fay|2000}} Полскиот револуционер во јануарското востание од 1863–1864, Болеслав Шостакович бил прогонет во Нарим (во близина на [[Томск]] ) во 1866 година во акцијата што се случила по обидот за атентат на Дмитриј Каракозов врз [[Александар II (Русија)|царот Александар Втори]] .<ref name="Wilson2000_4">{{Harvp|Wilson|2006}}.</ref> Кога му завршила казнатата откако бил прогонет, Шостакович одлучил да остане во Сибир. На крајот станал успешен банкар во Иркутск и создал големо семејство. Неговиот син Дмитриј Болеславич Шостакович, татко на композиторот, е роден во време на прогонството во Нарим во 1875 година и студирал физика и математика на [[Државен универзитет во Санкт Петербург|Универзитетот во Санкт Петербург]], дипломирајќи во 1899 година. Потоа отишол да работи како инженер под раководство на [[Дмитриј Иванович Менделеев|Дмитриј Менделеев]] во Бирото за мерила во Санкт Петербург. Во 1903 година се оженил со жена од Сибир во главниот град , Софија Василиева Кокулина, едно од шесте деца родени од сибирски [[Руси]]н . {{R|Wilson2000_4}}
 
Нивниот син Дмитриј Дмитријевич Шостакович покажал значителен музички талент откако започнал да добива часови по пијано со неговата мајка на деветгодишна возраст. Во неколку наврати тој покажал извонредна мемориска способност и можел точно да се сети што свирела неговата мајка претходните часови и се случувало да го „фатат на дело“ да свири музика од претходниот час додека се преправал дека чита друга музика поставена пред него.<ref>Fay (2000), p. 9</ref> Во 1918 година тој напишал погребен марш во спомен на двајцата водачи на партијата Кадет убиени од [[Болшевици|болшевички]] морнари.<ref>Fay (2000), p. 12</ref>
 
Во 1919 година, на 13-годишна возраст, Шостакович бил примен во Конзерваториумот во Петроград,каде што во тоа време на чело на конзерваториумот бил Александар Глазунов, кој внимателно го следел неговиот напредок и го унапредувал.<ref>Fay (2000), p. 17</ref> Шостакович студирал пијано со Леонид Николаев откако поминал една година студирајќи со Елена Розанова, исто така напишале композиција со Максимилијан Штајнберг и [[контрапункт]] и [[Фуга (музика)|фуга]] со Николај Соколов, со кого станал пријател.<ref>Fay (2000), p. 18</ref> Тој исто така присуствувал на часовите по историја на музика на Александар Осовски .<ref>Fairclough & Fanning (2008), p. 73</ref> Штајнберг се обидел да го води Шостакович на патот на големите руски композитори, но бил разочаран додека го гледал како го „троши“ својот талент и ги имитира [[Игор Стравински]] и [[Сергеј Прокофјев|Сергеј Прокофиев]] . Шостакович страдал и заради неговиот согледуван недостаток на политичка ревност и првично паднал на испитот по [[Марксизам|марксистичка]] методологија во 1926 година. Неговото прво големо музичко достигнување е Првата симфонија (премиера во 1926 година), напишана како дипломско дело на 19-годишна возраст. Ова дело го привлекло вниманието на Михаил Тухачевски, кој му помогнал на Шостакович да најде сместување и да работи во Москва и испратил возач со „многу стилски автомобил“ да го однесе на концерт.<ref>{{Наведена книга|title=Fear and the Muse Kept Watch, the Russian Masters – from Akhmativa and Pasternak to Shostakoviich and Eisenstein – under Stalin|last=McSmith|first=Andy|date=2015|publisher=New Press|isbn=978-1-62097-079-9|location=New York|page=171}}</ref>
 
=== Рана кариера ===
[[Податотека:Dmitrij_Dmitrijevič_Šostakovič_(Дми́трий_Дми́триевич_Шостако́вич).jpg|мини|Шостакович во 1925 година]]
По дипломирањето, Шостакович првично започнал двојна кариера како концерт пијанист и композитор, но неговиот сув стил на свирење честопати не бил ценет (неговиот американски биограф, Лорел Феј, коментирал за неговата „емоционална воздржаност“ и „вознемирен ритмички погон“). Тој освоил „почесно признание“ на Првиот меѓународен натпревар по пијано во Шопен во [[Варшава]] во 1927 година и го припишува разочарувачкиот резултат на страдањето од воспаление на слепото црево, а жирито е полско. Неговото слепо црево било отстрането во април 1927 година. {{Sfnp|The New Grove|2001|}} По натпреварот, Шостакович се сретнал со диригентот Бруно Валтер, кој бил толку импресиониран од Првата симфонија на композиторот, што ја диригирал на нејзината премиера во Берлин подоцна истата година. [[Леополд Стоковски]] бил подеднакво импресиониран и и ја дал нејзината премиера во САД следната година во Филаделфија. Стоковски ја направил и првата снимка на делото. {{Sfnp|Hulme|2010}} {{Sfnp|Hulme|2010}}
 
Шостакович потоа се концентрирал на композицијата и наскоро ги ограничил своите настапи пред се на неговите дела. Во 1927 година тој ја напишал својата Втора симфонија (поднаслов ''до октомври'' ), патриотско парче со просоветско хорско финале. Поради својата [[Авангарда|експериментална природа]], како и со последователната Трета симфонија, таа не била критикувана со ентузијазмот што и била дадена на Првата. {{Sfnp|Meyer|1995}}
 
1927 година исто така го означила почетокот на врската на Шостакович со Иван Солертински, кој останал негов најблизок пријател сè до смртта на Иван во 1944 година. Солертински го запознал композиторот со музиката на Малер, која имала силно влијание врз Шостакович од Четвртата симфонија па понавака. {{Sfnp|Ivashkin|2016}}
 
Додека ја пишувал Втората симфонија, Шостакович започнал да работи и на неговата [[Сатира|сатирична]] опера ''„Носот“'', базирана на приказната на [[Николај Гогољ]] . Во јуни 1929 година, спротивно на желбата на композиторот, на операта и била дадена концертна изведба; бил жестоко нападнат од Руската асоцијација на пролетерски музичари (РАПМ).<ref>Wilson (2006), p. 84</ref> Неговата сценска премиера на 18 јануари 1930 година била отворена за генерално слаби критики и широко распространето разбирање кај музичарите.<ref>Wilson (2006), p. 85</ref>
 
=== Прво откажување ===
На 17 јануари 1936 година, [[Јосиф Сталин]] бил во редовна посета на операта за изведба на ново дело „ ''Тивки тече донот“'', според романот на [[Михаил Шолохов]], од малку познатиот композитор Иван Џержински, кој бил повикан кај Сталин. На крајот од претставата му рекол дека неговата работа има „значителна идеолошко-политичка вредност“.<ref>{{Наведена книга|title=Fear and the Muse Kept Watch|last=McSmith|first=Andy|page=172}}</ref> На 26 јануари, Сталин ја посетич повторно операта, придружуван од Вјачеслав Молотов, Андреј Жданов и Анастас Микојан, за да ја слушне ''Лејди Магбет од областа Мтенск'' . Тој и неговата придружба заминале без да зборуваат со никого. Еден пријател го предупредил Шостакович дека треба да ја одложи планираната концертна турнеја во [[Архангелск]] за да може да биде присутен на конкретниот настап.<ref>{{Наведени вести|url=https://www.telegraph.co.uk/culture/music/classicalmusic/3613515/When-opera-was-a-matter-of-life-or-death.html|title=When opera was a matter of life or death|last=Classical Music|date=8 March 2004|work=[[The Daily Telegraph]]|access-date=7 November 2011}}</ref> Извештаите на очевидците сведочат дека Шостакович бил „бел како чаршав“ кога отишол да го земе лакот по третиот чин. {{Sfnp|Wilson|2006b}} Во писмата до Солертински, Шостакович раскажува за ужасот со кој гледал како се тресе Сталин секој пат кога месингот и удирањата свират премногу гласно. Подеднакво застрашувачки бил начинот на кој Сталин и неговите придружници се смееле за сцената во која воделе љубов Сергеј и Катерина. Следниот ден, Шостакович заминал за Архангелск и бил таму кога на 28 јануари слушнал дека ''Правда'' објавила тирада насловена „ ''Метење наместо музика“'', жалејќи се дека операта е „намерно дисонантен, заматен прилив на звуци ... [тоа] газови, чизми, панталони и гасови “ <ref>{{Наведена книга|title=Shostakovich|last=Fay|first=Laurel|pages=84–85}}</ref> Ова било сигнал за кампања на национално ниво, за време на која дури и советските музички критичари кои ја пофалија операта биле принудени да се повлечат од печатење, велејќи дека тие „не успеале да ги откријат недостатоците на ''Лејди Магбет,'' како што истакна ''Правда'' “.<ref>Downes, Olin. [https://www.nytimes.com/1936/04/12/archives/changes-in-the-soviet-shostakovich-affair-shows-shift-in-point-of.html "Shostakovich Affair shows shift in point of view in the U.S.S.R."], ''The New York Times''. 12 April 1936. p. X5.</ref> Имало отпор од оние кои му се восхитувале на Шостакович, вклучително и Солертински, кој се појавил на состанокот на композитори во Ленинград повикан да ја осуди операта и наместо тоа ја пофалил. Двајца други говорници го поддржале. Кога Шостакович се вратил во Ленинград, тој имал телефонски повик од командантот на воениот округ Ленинград, кого го прашал маршалот Михаил Тухачевски за да се осигура дека е добро. Кога писателот [[Исак Бабел]] бил уапсен четири години подоцна, тој им рекол на неговите испрашувачи дека „било заедничка основа да го прогласиме за генијалец омаловажениот Шостакович“.<ref>{{Наведена книга|title=Fear and the Muse Kept Watch|last=McSmith|first=Andy|pages=175–176}}</ref>
 
Овој композитор во својата кариера подоцна има компонирано многу значајни дела.