Разлика помеѓу преработките на „Андреј Дашков“

Додадени 62 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Писател|name=Андреј Дашков|image=Dashkov Andrey.jpg|caption=|birth_name=Андреј Георгиевич Дашков|birth_date=28 јануари 1965|birth_place=[[Харков]], [[Советски сојуз]]|death_date=|death_place=|nationality=Русин|occupation=Новелист, автор на кратки приказни|genre=[[хорор фикција]], [[анти-утопија]]|movement=|notableworks="Умри или исчезни!", "Некромантни војни"|website={{URL|dashkov.at.ua}}}}'''Андреј Дашков''' ( {{Lang-ru|Андрей Дашков}} ; роден '''Андреј Георгиевич Дашков''', {{Lang-ru|Андрей Георгиевич Дашков}} ; 28 јануари 1965 година) е современ писател на хорор фантастика, кој живее во [[Харков]], [[Украина]], и пишува на [[руски јазик]]. Жанрот на првите романи на Дашков може да се дефинира како мрачна фантазија . Неговите последни романи и раскази обично носат надворешни конвенции на жанрот хорор фантастика, но вклучуваат елементи и на дистопија и [[мистицизам]] .
'''Андреј Дашков''' ({{Lang-ru|Андрей Дашков}}; роден '''Андреј Георгиевич Дашков''', {{Lang-ru|Андрей Георгиевич Дашков}}; 28 јануари 1965 година) е современ писател на хорор фантастика, кој живее во [[Харков]], [[Украина]], и пишува на [[руски јазик]]. Жанрот на првите романи на Дашков може да се дефинира како мрачна фантазија. Неговите последни романи и раскази обично носат надворешни конвенции на жанрот хорор фантастика, но вклучуваат елементи и на дистопија и [[мистицизам]].
 
== Надворешни врски ==
 
{{Биог-никулец}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Дашков, Андреј}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Родени во 1965 година]]