Разлика помеѓу преработките на „Државен универзитет во Санкт Петербург“

нема опис на уредувањето
 
{{Инфокутија Универзитет|name=Универзитет Санкт Петербург (Државен универзитет Санкт Петербург)|doctoral=|logo=|coor=|website=[http://english.spbu.ru/ english.spbu.ru]|footnotes=|affiliations=[[BRICS Universities League]], [[European University Foundation - Campus Europae|Campus Europae]], [[Association of Professional Schools of International Affairs]]|free=|free_label=|campus=Двете [[урбан предел|урбан]] and [[приградски]]|country=Русија|state=|city=[[Санкт Петербург]]|postgrad=5,566|native_name=Санкт-Петербургский государственный университет|undergrad=26,872|enrollment=32,400|rector=[[Николај Кропачев]]|staff=13,000|endowment=|type=[[Државен универзитет|државен]]|established={{start date and age|1724}}|latin_name=Universitas Petropolitana|caption=|image_size=200px|image_name=S P S Univ logo.jpg|colours={{color box|#9F2D20}} {{color box|#A8ADB4}} [[Теракота(color)|Теракота]] и [[сива]]<ref>{{cite web|url=http://pr.spbu.ru/simvolika/firmennye-tsveta.html |title=Фирменные цвета |publisher=spbu.ru |access-date=28 March 2017}}</ref>}}
 
'''Универзитет во Санкт Петербург''' ( '''СПБУ''', '''Државен универзитет во Санкт Петербург''' ; {{Lang-ru|СПбГУ, Санкт-Петербургский государственный университет}} ) е [[Русија|руски]] државен универзитет со седиште во [[Санкт Петербург]] . Тоа е најстариот и еден од најголемите универзитети во Русија.
 
Основан е во 1724 година со декрет на [[Петар Велики]], и универзитетот од самиот почеток имал силен фокус на основните истражувања во науката, инженерството и хуманистичките науки.
 
Универзитетот е составен од 24 специјализирани факултети (оддели) и институти, Академска гимназија, Медицински колеџ, Колеџ за физичка култура и спорт и економија и технологија. Универзитетот има два основни кампуса : еден на островот Василиевски и другиот во [[Петерхоф]] .
 
За време на [[Историја на Советскиот Сојуз|Советскиот период]], тој бил познат како Државен универзитет во Ленинград ( {{Lang-ru|Ленинградский государственный университет}} ). Во 1948 година бил преименуван по Андреј Жданов и официјално бил наречен „Државен универзитет во Ленинград, именуван по А.А. Жданов и украсен со Орден на Ленин и Орден на црвеното знаме на трудот“. А. Жданов бил отстранет во 1989 година, а Ленинград бил официјално преименуван Санкт Петербург во 1992 година, сепак украсувањето со ордените се задржало и одреден период потоа.
 
== Углед и меѓународно рангирање ==
Државниот универзитет во Санкт Петербург е втор најдобар универзитет со повеќе факултети во Русија по [[Московски државен универзитет „Ломоносов“|државниот универзитет во Москва]] . На меѓународните рангирања, универзитетот бил рангиран на 240-то место <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.topuniversities.com/node/9068/ranking-details/world-university-rankings/2013|title=Saint Petersburg State University Rankings}}</ref> во 2013/2014 година, според рангирањето на QS, бил рангиран на 351-400-та позиција <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2011-2012/europe.html|title=Search}}</ref> и со тоа ги надминал останатите универзитети во Русија, со исклучок на [[Московски државен универзитет „Ломоносов“|Московскиот државен универзитет]] .
 
Универзитетот има репутација дека ја образовал мнозинството од руската политичка елита, вклучително и претседателите [[Владимир Путин]] и [[Димитриј Медведев]]. Двајцата студирале право на овој универзитет.
 
Универзитетот е најстариот универзитет во Русија, основан во 1724 година од Петар Велики, кој претходел на основањето на Државниот универзитет во Москва во 1755 година. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://english.spbu.ru/our-university|title=About - Saint Petersburg University|work=english.spbu.ru|accessdate=2020-03-19}}</ref> <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.msu.ru/en/|title=Lomonosov Moscow State University|work=www.msu.ru|accessdate=2020-03-19}}</ref>
 
Државниот универзитет во Санкт Петербург е вклучен во сите рејтинзи и списоци на најдобрите универзитети во светот и е еден од лидерите во сите индикатори во Русија. 
 
=== Здравје / рекреација ===
Секое лето, околу 400 студенти можат да одат во одморалиштето Хоризонт во близина на [[Црното Море]].
 
Одморалиштето е отворено за студентистудентите во текот на целата година.
 
Во текот на академската година, над 1.500 студенти се вклучени во викенд патувања кои се фокусираат на различни теми во регионот на Ленинград.
[[Податотека:Боргман_И.И..jpg|мини|128x128пкс| Иван Боргман]]
 
[[Податотека:Spb_06-2012_University_Embankment_01.jpg|мини|300x300пкс| Државен универзитет во Санкт Петербург. Поглед од [[Исакиевски собор|катедралата Свети Исак]] .]]
 
: 1819–1821 година Михаил Балуѓански
: 1821–1825 година Јевдоким Зјабловски
: 1825–1836 годинаАнтоангодина ЖедиДугурАнтоан Жеди Дугур
: 1836–1840 година Иван Шулгин
: 1840–1861 година Пјотр Плетњов
 
== Значајни студенти ==
Државниот универзитет во Санкт Петербург создал голем број добитници на [[Нобелова награда]]. Рускиот револуционер и основач на [[Советски Сојуз|Советскиот сојуз]], [[Владимир Илич Ленин|Владимир Ленин]] завршил висока школа на овој универзитет. Премиерите [[Пјотр Столипин]] и [[Димитриј Медведев]] од Русија, претседателот и поранешен премиер на Русија [[Владимир Путин]] и претседателката на Литванија [[Далија Грибаускаит]] исто така стекнале дел од своето образование на овој универзитет, како и математичарот [[Михаил Громов]].
 
== Користена литература ==