Разлика помеѓу преработките на „Ким Брајтбург“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Kim Breitburg“)
 
с
'''Ким Александрович Брајтбург''' е руски композитор, пејач, клавијатурист и автор на повеќе од 600 песни. Има 5 уметнички рок апартмани и 7 мјузикли. Брајтбург се прославил како основач на советската прогресивна рок група Дијалог (1978–1991),а во подоцнежните години станал успешен мејнстрим претприемач; меѓу неговите најпознати проекти се популарните реални шоуа за таленти „ Народен уметник “, <ref>[http://www.breitburg.ru/press/2005/kak_stat_narodnym_artistom/ How the Become People's Artists. Omsk, ''Novoe Obozrenye'', February 2005]</ref> „Тајната на успехот“ и „Битката на хоровите“. <ref name="kt">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.kino-teatr.ru/kino/composer/ros/37392/bio/|title=Ким Александрович Брейтбург|publisher=Kino-Teatr|accessdate=16 May 2015}}</ref> <ref>[http://casanova-musical.ru/index.php/authors/kim-breitburg Kim Breitburg story] at the Casanova (musical) site</ref>
 
== Користена литература ==
1.254

уредувања