Разлика помеѓу преработките на „Корејски календар“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: источно-азис → источноазис
с (→‎Употреба: Јазична исправка, replaced: лунарен → месечев)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: источно-азис → источноазис)
{{внимание}}
{{викификација}}
Традиционалниот '''Kорејски календар''' е лунисоларниот календар, како и традиционалните календари на другите источно-азискиисточноазиски земји. Датуми се пресметуваат од Корејскиот меридијан (135-ти меридијан исток во денешно време за Јужна Кореја), а празниците и фестивалите се засновани во корејската култура.
 
== Употреба ==