Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 месец
с
→‎Скудериа Ферари: Правописна исправка, replaced: Северно-америка → Северноамерика
с (→‎Конвенции за именување: Правописна исправка, replaced: цилиндер → цилиндар)
с (→‎Скудериа Ферари: Правописна исправка, replaced: Северно-америка → Северноамерика)
Во 1949 година, Лујџи Чинети возеше 166 М и победи за Ферари на мороспорт, 24 часа од Ле Манс. Ферари прдолжи да доминира во раните години на Светското спортско првенство кое што беше формирано во 1953 година, освојувањето на седмата титула од првата на девет години.
Кога форматот на првенството се промени во 1962 година, Ферари заработи титули во бараме најмалку една класа секоја година во текот на 1965 година и потоа повторно во 1967 година. Ферари ќе освои финална титула , од 1972 година на Светското првенство пред да олучи Енцо да го прекине спортското тркање со автомобили по 1973 година и му дозволи на Скуцериа Ферари да се концентрира само на Формула Еден.
За време на сезоните на Ферари на Светското првенство на спортски автомобили, тие исто така освоија повеќе победи на 24 часа на Ле Манс, со тој тим ја добиваат првата победа во 1954 година. Нова победа ќе дојде во 1958 година, која што ќе биде проследена со пет проследователни победи од 1960 до 1964 година. Северно-американскиотСеверноамериканскиот тим на Лујџи Чинети ( НАРТ) ќе ја донесе конечната победа на Ферари во Ле Ман во 1965 година.
Иако по 1973 година Скудериа Ферати повеќе не учествуваше во спортските автомобили, тие повремено имаа различни успешни спортски автомобили. Тие го вклучуваат и ББ 512 ЛМ во 1970-тите години, 333 СП којшто го освои ИМСА ГТ првенството во 1990-тите години, и во моментов Ф430 ГТ2 и ГТ3 коишто ги освојуваат сите првенства во нивните класи.