Разлика помеѓу преработките на „Ubuntu“

Одземен 1 бајт ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: јужно-африка → јужноафрика
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Креиран → Создаден (3))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: јужно-африка → јужноафрика)
 
Целта на Ubuntu оперативниот систем е ажурирана и стабилна Линукс дистрибуција за корисниците и е силно фокусирана на нејзината искористеност. Ubuntu е дериват на [[Дебиан]], уште една популарна дистрибуција. Ubuntu може бесплатно да се симне од официјалната страна или може бесплатно да се нарача преку пошта.
 
Проектот Ubuntu е започнат во [[2004]] од [[Canonical ltd.|Canonical Ltd.]], застапена од јужно-африканскиотјужноафриканскиот стопанственик [[Марк Шутлеворт|Марк Шатлворт]]. Бидејќи постојат повеќе работни околини, создадени се повеќе верзии на Ubuntu: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Ubuntu MATE и Lubuntu.
 
{| class="wikitable"