Разлика помеѓу преработките на „EMedicine“

Одземени 8 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: трансплантација → пресадување
с (Јазична исправка, replaced: Веб-страницата → Мрежната страница (2))
с (→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: трансплантација → пресадување)
eMedicine.com станала широко тргувана. Во 2005 година, eMedicine започнала разговори за купување. Одборот на директори, во времето на продажбата, кој се сочинувале Џонатан Адлер, Џефри Березин, Крег Барсон, Лилиан Шакелфорд Мареј и Мајкл П. Тиерни, едногласно препорачале одобрување за продажба на компанијата WebMD. Продажбата била завршена во јануари 2006 година и содржината е достапна преку MedScape на WebMD.
 
Содржина сега вклучувала алергија и [[имунологија]], [[кардиологија]], клинички процедури, критична нега, [[дерматологија]], [[итна медицина]], [[ендокринологија]], [[гастроентерологија]], [[геномна медицина]], [[хематологија]], [[инфективни болести]], нефрологија, [[неврологија]], акушерство / [[гинекологија]], онкологија, [[патологија]], периоперативна нега, физикална медицина и рехабилитација, психијатрија, пулмологија, радиологија, ревматологија и спортска медицина. Хируршките супспецијалности вклучуваат неврохирургија, офталмологија, ортопедска хирургија, (ENT) и пластична хирургија на лицето, пластична хирургија, торакална хирургија, трансплантацијапресадување, траума, урологија и васкуларна хирургија.
 
Мрежната страница е слободна за користење, потребна е само регистрација. Повеќе од 10.000 лекарски соработници од неколку земји учествувале во создавањето на статиите. Роман во тоа време, до содржината на eMedicine, исто така, може да се пристапи како до е-книга, и може да се симне на таблет или мобилен телефон.