Клонирање: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Доли: Јазично подобрување, replaced: донатор → дарител (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазично подобрување, replaced: донор → дарител (6), Донор → Дарител)
с (→‎Доли: Јазично подобрување, replaced: донатор → дарител (2))
 
== Доли ==
Во Шкотска било за првпат успешно клониран организам, овцата Доли. Доли немала татко, но имала повеќе мајки. Доли е клон, идентична копија од нејзината мајка – донатордарител. За некои видови тоа е нормално, но за цицачите тоа не е. Пред успешно да се пресади јадрото од донатордарител – клетката во јајце клетката, претходеле 276 неуспрешни обиди. Доли е направена во лабораторија. Од само една клетка на виметото, со помош на техника на јадрово преасдување шкотските научници успеале да ја создадат Доли. Доли е идентична со нејзината мајка – дарител, а сосема различна од мајката во чија матка се наоѓаше цели пет месеци.
 
== Клонирање луѓе ==