Разлика помеѓу преработките на „Вратин“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎Географија: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=
с (→‎top: Исправен назив на предлошка, replaced: ПозКарта → ПолКарта)
с (→‎Географија: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
 
== Географија ==
 
Селото се наоѓа на околу 5 километри источно од гратчето [[Лапчишта]], на левиот (североисточен) брег на реката [[Бистрица (Егејска Македонија)|Бистрица]]. Сместено е на 580 метри надморска височина.<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|томдел=I|глава=Кожански округ|страница=336}}</ref>
 
== Историја ==