Краништа: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Демографија: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
с (→‎Демографија: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
== Демографија ==
 
Во [[1928]] година во селото биле населени 30 грчки бегалски семејства со вкупно 124 луѓе<ref name="НМЕМ" />. Така, според пописот од 1928 година во селото живееле 124 лица, додека во [[1940]] година селото броело 184 жители. Селото во пописот од [[1951]] година броело 168 жители, на пописот од [[1961]] година, во селото живееле 132 жител, во [[1971]] година имало 12 жители, во [[1981]] година имало 65 жители, додека во [[1991]] година имало 81 жители<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|томдел= I |глава= |страници= 37}}</ref>. Денеска, населението на селото е 26 жители според пописот од [[2011]] година.
 
{{Пописи-ЕМ|184|168|132|12|65|81|46|26}}