Козлуќој (Драмско): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Демографија: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
с (→‎Демографија: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
== Демографија ==
 
До [[1928]] година во селото биле населени 945 бегалци од [[Турција]].<ref>[http://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928]</ref> Во [[1928]] година селото броело 945 жители, додека во [[1940]] година селото броело 1229 жители. Селото во пописот од [[1951]] година броело 1108 жители, на пописот од [[1961]] година, во селото живееле 923 жители, во [[1971]] година имало 530 жители, во [[1981]] година имало 393 жители, додека во [[1991]] година имало 498 жители<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|томдел= II |глава= |страници=36}}</ref>. Денеска, населението на селото е 464 жители според пописот од [[2011]] година.
 
{{Пописи-ЕМ|1229|1108|923|530|393|498|/|464}}