Демирџојани: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Демографија: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
с (→‎Демографија: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
Во [[1928]] година во селото биле сместени 53 грчки семејства со 192 лица<ref>[http://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928]</ref>. Во 1928 година, бројот на населението бил 231 лица, додека во [[1940]] година селото броело 359 жители.
 
Селото според пописот од [[1951]] година броело 233 жители, на пописот од [[1961]] година во селото живееле 106 жители, во [[1981]] година имало 18 жители, додека во [[1991]] година имало 5 жители<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|томдел= I |глава= |страници=17}}</ref>. Денеска, населението на селото е 10 жители според пописот од [[2011]] година.
 
{{Пописи-ЕМ|359|233|106|/|18|5|/|10}}