Разлика помеѓу преработките на „Самар (село)“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎top: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=
с (→‎top: Исправен назив на предлошка, replaced: ПозКарта → ПолКарта)
с (→‎top: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
 
}}
 
'''Самар''' — [[село]] во [[Воденско]], [[Егејска Македонија]], денес во општината [[Воден (општина)|Воден]] на [[Постол (округ)|Постолскиот округ]] во [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]], [[Грција]]. Населението брои 157 жители и до 1924 г. било населено исклучиво со [[Македонци]].<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|томдел= I |глава= |страница= 57}}</ref>
 
== Географија и местоположба ==