Разлика помеѓу преработките на „Евангелие според Лука“

нема опис на уредувањето
{{Книги од Новиот завет}}
[[Податотека:Евангелие на Св. Лука 12 в.tif|мини|десно|Евангелие на светиот апостол Лука, [[Македонија]], XII век]]
'''Евангелие по Лука''' ([[грчки]]: ''Κατὰ Λουκᾶν εὐαγγέλιον, kata Loukan euangelion'') или '''Евангелие според Лука (τ'''ὸ εὐαγγέλιον κατὰ Λουκᾶν), обично се произнесува само како '''Лука''', — третото и најдолго од [[Четири евангелија|четирите канонски евангелија]] во [[христијанство|христијанската]] [[Библија]] од [[Нов завет|Новиот завет]]. Ова синоптичко евангелие го опишува животот и мисионерството на [[Исус од Назарет]]. Во ова евангелие се опишани настаните од раѓањето на Исус до неговото [[Исусово воскресение|Воскресение]].
Авторот на ова [[евангелие]] е [[Апостол Лука (Евангелист)|Апостол Лука]], често нарекуван и Евангелист. По занимање, Лука бил лекар и долгододишен соработник со [[апостол Павле]] во [[Антиохија]], [[Сирија]]. Во преден план, евангелието на Лука било наменето за христијанските заедници, кои се состоеле претежно од луѓе кои претходно верувле во паганските обичаи или пак [[евреи]]. Лука евангелието го создал на начин по кој читателот во Исус да може да го препознае [[Бог]].