Си Џинпинг: Разлика помеѓу преработките

Додадени 50 бајти ,  пред 1 година
с
Ѓинпинг -> Џинпинг
с (INkubusse ја премести страницата Си Ѓинпинг на Си Џинпинг: (по)точна транскрипција; т.е. изговорот е многу поблиску до оваа транскрипција (што е основното правило))
с (Ѓинпинг -> Џинпинг)
{{Инфокутија Функционер
|name = {{погоре|0.2em|Си ЃинпингЏинпинг}}
|native_name = {{подолу|0.1em|{{незадебелено|{{јаз|zh-hans|习近平}}}}}}
|image = Xi Jiping cropped.jpg
|caption = <small>Си ЃинпингЏинпинг во 2012 г.</small>
|office = [[Генерален секретар на Комунистичката партија на Кина|Генерален секретар]] на [[Централен комитет на Комунистичката партија на Кина|ЦК на КПК]]
|term_start = 15 ноември 2012
|term_end =
|deputy = [[Ли Кеќанг]] <small>([[Постојан комитет на Политбирото на Комунистичката партија на Кина|II во ПКП]])</small>
|predecessor = [[Ху Ѓинтао|Ху Џинтао]]
|successor =
|office1 = [[Претседател на Кина|Претседател на НР Кина]]
|term_start1 = 14 март 2013
|term_end1 =
|predecessor1 = [[Ху Ѓинтао]]Џинтао
|successor1 =
|birth_date = {{роден на и возраст|1953|6|15|df=y}}
|signature =
}}
'''Си ЃинпингЏинпинг''' ({{lang-zh|习近平}}, {{пинјин|Xí Jìnpíng}}; р. [[15 јуни]] [[1953]]) — [[Генерален секретар на Комунистичката партија на Кина]] (КПК), [[Претседател на НР Кина]] и Претседател на [[Централен воен комитет (Кина)|Централниот воен комитет]]. Како генерален секретар, тој е член и на [[Постојан комитет на Политбирото на Комунистичката партија на Кина|Постојаниот комитет на Политбирото на КПК]], дефакто врховен управен орган во земјата.
 
Си е син на комунистичкиот првоборец Си Џунгсин и политички се издигнал во приморските покраини на земјата. Помеѓу 1999 и 2002 г. бил управник на покраината [[Фуѓен]], а помеѓу 2002 и 2007 г. бил управник и партиски началник н на соседната покраина [[Џеџинг]]. По отпуштањето на Чен Лиангји, Си бил префрлен во [[Шангај]], на функцијата партиски секретар, а подоцна истата година (2007) влегол во централната управа, каде го подготвувале за наследник на претседателот [[Ху Ѓинтао|Ху Џинтао]].
 
Како водач на петтото поколение на државното водство,<ref>{{нмс|url=http://www.giga-hamburg.de/dl/download.php?d=/content/ias/archiv/cds/cds_0905.pdf |title=deckblatt-ca-data sup-form.pdf |format=PDF |accessdate=20 октомври 2010}}</ref> ја возобновил масовната борба против [[корупција]]та, продолжил со пазарните реформи и создал отвореност и отчетност во урпавувањето. Сите овие мерки се окарактеризирани со неологизмот „кинески сон“.<ref>{{нмс|url=http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/9935609/Xi-Jinping-calls-for-a-Chinese-Dream.html|title=Xi Jinping calls for a Chinese dream, Daily Telegraph|accessdate=20 март 2013}}</ref>
==Живот и кариера==
===Детство и младост===
Си ЃинпингЏинпинг е роден на 15 јуни 1953 г. во реонот [[Сиченг]], [[Пекинг]], со семејно потекло од околијата Фупинг (денес во [[Вејнан]]), [[Шенси]]. Поради тоа што израснал во Пекинг, Си е првиот водач на партијата што говори [[стандарден мандарински јазик|чист мандарински]] без локален акцент.<ref>{{наведени вести|url=http://www.nytimes.com/2012/11/16/world/asia/new-chinese-leader-offers-few-hints-of-a-shift-in-direction.html|title=New Chinese Leader Offers Few Hints of a Shift in Direction|first=Ian|last=Johnson|date=15 ноември 2012|work=[[The New York Times]]|accessdate=15 ноември 2012}}</ref> Татко му, Си Џунгсин е еден од основачите на комунистичкото герилско движење во Шенси и бил на функцијата заменик-премиер. Во тоа време, татко му бил Началник на [[Одделение за пропаганда на Комунистичката партија на Кина|Одделението за пропаганда на КПК]], а потоа потпретседател на [[Национално народно собрание|Националното народно собрание]]. Кога Си имал 10 години, татко му бил симнат во чистка и испратен да работи во фабрика во Луојанг, Хенан.<ref>Bouée, Charles-Edouard, [http://books.google.com/books?id=FhtRA3XJY9gC&pg=PA93&lpg=PA93&dq=Luoyang+factory+xi+jinping&source=bl&ots=5P9joXBHtp&sig=Ee73FKw784tZvKG4Qv-RtXnRNnE&hl=en&sa=X&ei=si08T9jJK8jC2wWC5ZXzBg&ved=0CCoQ6AEwAQ#v=onepage&q=Luoyang%20factory%20xi%20jinping&f=false ''China's Management Revolution: Spirit, Land, Energy''], (Palgrave Macmillan, 15 декември 2010), стр. 93; via Google Книги. консултирано на 15 февруари 2012</ref> Во 1968 г, во текот на [[Културна револуција|Културната револуција]], татко му бил осуден и затворен. Останувајќи без поткрепа од татко му, Си како средношколец бил испратен на работа во Јенчуан, Шенси. Подоцна станал секретар на партискиот огранок во производната задруга сè до 1975 г.
 
Од 1975 до 1979 г, Си студирал на [[хемиско инженерство]] на престижниот универзитет „[[Цингхуа]]“ во Пекинг. Во 2002 г, на истиот универзитет станал доктор по [[право|правни науки]], задржувајќи се на [[марксизам|марксизмот]] и идеолошката наобразба.<ref>{{наведени вести |url=http://english.peopledaily.com.cn/90001/90782/99727/6934773.html |title=Xi Jinping |date=30 март 2010 }}</ref> Од 1979 до 1982 г, бил секретар на Генг Бјао, а потоа бил на функцијата заменик-премиер и [[секретар|Генерален секретар]] на [[Централен воен комитет (Кина)|Централниот воен комитет]]. Служејќи на Воениот комитет, Си се стекнал со добри познавања од областа на воените работи. Во 1985 г. бил член на делегацијата во Маскатин, Ајова (САД) која имала за цел да го изучува американското земјоделство.<ref>[http://www.dailymail.co.uk/news/article-2101652/Xi-Jinping-Chinas-Vice-President-visits-Midwest-farming-family-stayed-exchange-trip.html China's Vice-President revisits youth with a trip to the Midwest to meet farming family he stayed with on exchange trip] — [[Associated Press]], 15 февруари 2012</ref>
 
===Приклучување кон Постојаниот комитет и потпретседателство===
[[Податотека:Груевски-ЃинпингЏинпинг.JPG|мини|десно|250п|Си ЃинпингЏинпинг на средба со македонскиот премиер [[Никола Груевски]] во 2013 г.]]
[[Податотека:Dmitry Medvedev in China 28 September 2010-6.jpeg|мини|десно|Си ЃинпингЏинпинг и рускиот претседател [[Димитриј Медведев]] во 2010 г.]]
[[Податотека:Leon Panetta and Xi Jinping in Beijing, Sept. 19, 2012.jpg|мини|десно|Си ЃинпингЏинпинг на средба со американскиот секретар за одбрана, [[Леон Панета]] во септември 2012 г.]]
 
По назначувањето за партиски секретар на Шангај, Си во 2007 г. бил изгласан за член на [[Постојан комитет на Политбирото на Комунистичката партија на Кина|Постојаниот комитет]]. Таму се котирал над [[Ли Кеќанг]], што значи дека имал најголеми изгледи да стане следниот претседател на државата. Покрај ова, Си членувал во врвот на [[Секретаријат на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина|Секретаријат на ЦК]] и поради неговите достигнувања, XI Национално народно собрание во 2008 г. го изгласал за [[Потпретседател на Кина]].<ref>[http://www.chinadaily.com.cn/china/2008npc/2008-03/15/content_6539302.htm "Hu Jintao reelected Chinese president"], Xinhua (''China Daily''), 15 март 2008</ref>
 
====Турнеи како потпретседател====
Во февруари 2009 г, како потпретседател, Си ЃинпингЏинпинг направил турнеја низ [[Латинска Америка]], посетувајќи го [[Мексико]],<ref>{{наведени вести |url=http://www.channelnewsasia.com/stories/afp_asiapacific_business/view/408236/1/.html |title=Chinese vice president in Mexico to boost trade |publisher=Channel NewsAsia |date=11 февруари 2009 |agency=[[Франс-Прес]]}}</ref><ref>{{наведени вести |url=http://www.apimages.com/OneUp.aspx?st=k&kw=Xi%20Jinping%20Mexico&showact=results&sort=relevance&intv=None&sh=10&kwstyle=or&adte=1349993434&pagez=60&cfasstyle=AND&rids=b043d439632347769bc9fdf8dc8025bb&dbm=PY2009&page=1&xslt=1&mediatype=Photo |title=Chinese Vice President Xi Jinping speaks during a news conference in Mexico City, 10 февруари 2009. Jinping is on a two-day official visit to Mexico. |agency=[[Associated Press]] |date=10 февруари 2009}}</ref> [[Јамајка]],<ref>{{наведени вести |url=http://www.jis.gov.jm/special_sections/chinese-spanish-gallery/photogallery/slideshow.swf |title=Photo Gallery of the Official Visit of the Vice President of the People's Republic of China and the State Visit of the King and Queen of Spain |publisher=Jamaica Information Service |date=12 февруари 2009}}</ref><ref>{{наведени вести |url=http://www.cctv.com/english/20090213/101253.shtml |publisher=[[Централна кинеска телевизија]] (CCTV) |title=China, Jamaica vow to enhance friendly partnership |date=13 февруари 2009}}</ref> [[Колумбија]],<ref>{{наведени вести |title=Chinese vice president concludes official visit to Colombia |author=Mu Xuequan |url=http://news.xinhuanet.com/english/2009-02/17/content_10836527.htm |agency=Xinhua News Agency |date=17 февруари 2009 |accessdate=4 ноември 2012}}</ref><ref>{{наведени вести |url=http://www.laht.com/article.asp?CategoryId=12393&ArticleId=327778 |title=China Names Colombia Official Tourism Destination |work=Latin American Herald Tribune}}</ref> [[Венецуела]]<ref>{{наведени вести |title=Chinese VP meets Venezuelan top legislator on parliamentary co-op, bilateral ties |author=Fang Yang |url=http://news.xinhuanet.com/english/2009-02/19/content_10851136.htm |agency=Xinhua News Agency |date=19 февруари 2009 |accessdate=4 ноември 2012}}</ref><ref>{{наведени вести |url=http://www.businessweek.com/news/2012-09-25/china-bankrolling-chavez-s-re-election-bid-with-oil-loans |title=China Bankrolling Chavez’s Re-Election Bid With Oil Loans |publisher=Bloomberg News |first=Charlie |last=Devereux |date=26 септември 2012}}</ref> и [[Бразил]]<ref>{{наведени вести |url=https://www.youtube.com/watch?v=NctGkIoJPOc |title=Посета на потпретседателот на Кина, Си ЃинпингЏинпинг - 19/2/2008 |date=9 март 2009 |author=Министерство за надворешни работи на Бразил |publisher=[[YouTube]]}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Chinese VP meets Brazilian president on deepening strategic partnership |url=http://news.xinhuanet.com/english/2009-02/20/content_10855970.htm |agency=Xinhua News Agency |date=20 февруари 2009 |accessdate=4 ноември 2012}}</ref> за да ги унапреди врските и соработката на Кина во регионот, со особен осврт на [[Големата рецесија|глобалната финансиска криза]]. На враќање ја посетил и [[Малта]].<ref>{{наведени вести |url=http://www.foreign.gov.mt/default.aspx?MDIS=342&NWID=655 |title=Xi Jinping visits Malta |publisher=The Embassy of Malta in the People's Republic of China |date=23 февруари 2009}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Roundup: Chinese vice president starts official visit to Malta |author=Mu Xuequan |url=http://news.xinhuanet.com/english/2009-02/22/content_10866180.htm |agency=[[Синхуа]] |date=22 февруари 2009 |accessdate=4 ноември 2012}}</ref>
 
===Партиски челник и врховен командант===
|accessdate=15 ноември 2012}}</ref><ref>{{наведени вести|url=http://www.nytimes.com/2012/11/15/world/asia/communists-conclude-party-congress-in-china.html?ref=asia&_r=0
|title= Ending Congress, China Presents New Leadership Headed by Xi Jinping|date= 14 ноември 2012|work=[[The New York Times]]|accessdate=16 ноември 2012}}</ref><ref>{{нмс|url=http://edition.cnn.com/2012/11/14/world/asia/china-leadership-transition/index.html
|title= After months of mystery, China unveils new top leaders|date= 16 ноември 2012|publisher=CNN|accessdate=16 ноември 2012}}</ref> Списокот на најмоќни луѓе во светот на „Форбс“ во 2012 г. го оценил Си како деветти најмоќен човек на светот.<ref>{{нмс|url=http://www.forbes.com/profile/xi-jinping/ |title=Си ЃинпингЏинпинг |publisher=Forbes |date=18 април 2013 |accessdate=18 март 2013}} {{en}}</ref>
 
Во следниот период, како челник на партијата, Си ја посетил покраината [[Гуангдунг]] за да му оддаде почит на поранешниот премиер [[Денг Сјаопинг]], при што одржал говори, повикувајќи на силни економски реформи и зајакнување на војската, што го нарекол „кинескиот сон“.<ref>[http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324128504578348774040546346.html ''For Xi, a 'China Dream' of Military Power''] — The Wall Street Journal, 13 март 2013</ref>
 
===Претседателствување===
На [[14 март]] [[2013]] г. Си бил назначен за [[Претседател на Кина]], со речиси апсолутно мнозинство на гласачите на XII Национално народно собрание,<ref>BBC News (2012). [http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-china-20322288 China confirms leadership change]. консултирано на 17 ноември 2012</ref> доаѓајќи на местото на [[Ху Ѓинтао|Ху Џинтао]], кој заминал во пензија со истекот на неговите два мандата.<ref name="Demick">{{наведени вести |url=http://www.latimes.com/news/world/worldnow/la-fg-wn-china-xi-presidency-20130313,0,1240600.story |title=China's Xi Jinping formally assumes title of president |first=Barbara |last=Demick |date=13 март 2013 |accessdate=16 март 2013 |newspaper=Los Angeles Times}}</ref> Во истата прилика, за [[потпретседател на Кина|потпретседател]] на државата е избран либералниот реформист [[Ли Јуенчао]], кој со ова станал првиот потпретседател што не членува во [[Постојан комитет на Политбирото на Комунистичката партија на Кина|Постојаниот комитет]] од времето на [[Жонг Јижен]] (1998) наваму.<ref>{{наведени вести|url=http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/9928925/Xi-Jinping-becomes-Chinas-president.html|title=Xi Jinping becomes China's president|first=Malcolm|last=Moore|date=14 март 2013|accessdate=16 март 2013|publisher=The Sunday Telegraph}}</ref>
 
Веднаш по стапувањето на функцијата, Си го потврдил пријателството на земјата со [[Пакистан]]<ref>{{нмс|url=http://dawn.com/2013/03/17/zardari-phones-felicitates-chinese-president/ |title=Zardari phones, felicitates Chinese president &#124; Pakistan |publisher=Dawn.Com |date= |accessdate=18 март 2013}}</ref> и заминал во посети на [[Русија]], [[Танзанија]], [[ЈАР]] и [[Република Конго]].<ref>http://www.nytimes.com/2013/03/26/world/asia/chinese-leader-xi-jinping-offers-africa-assurance-and-aid.html?_r=0</ref>
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница|习近平|Си ЃинпингЏинпинг}}
* [http://www.chinavitae.com/biography_display.php?id=303 Биографија на Си ЃинпингЏинпинг] — China Vitae {{en}}
* [http://chinadigitaltimes.net/china/xi-jinping/ Собрани вести и колумни за Си ЃинпингЏинпинг] — China Digital Times {{en}}
* {{Worldcat id|lccn-nr93-50857}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Си, ЃинпингЏинпинг}}<!-- Ова е намерно вака, бидејќи кинезите имаат прво презиме, па име -->
[[Категорија:Кинески политичари]]
[[Категорија:Претседатели на Кина]]