Разлика помеѓу преработките на „Ролинг Стоун“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: актери → глумци
с (→‎top: clean up, replaced: . |a → |a)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: актери → глумци)
 
| airdate = April 4, 2011| season = 4| number = 18 }}</ref>
 
Списанието е познато по неговите насловни почнувајќи од 1970-тите, со енигматскиот и контроверзниот гонзо новинар [[Хантер С. Томпсон]]. Магазинот ''Ролинг Стоун'' го сменил форматот во 1990-тите како обид да допре до помладите читатели,<ref name="Ottawa Citizen">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.canada.com/ottawacitizen/news/artslife/story.html?id=ef35bad8-882d-4e55-860a-7bdfeeae4f27 |title=Rolling Stone magazine goes down a size|last=Citizen News Services|date=August 13, 2008|work=''Ottawa Citizen|publisher=Canwest Publishing Inc|accessdate=2009-02-12}}</ref> кои најчесто биле фокусирани на телевизијата или на филмските актериглумци и поп музиката. Ова довело до критики дека магазинот го нагласува стилот пред статистиките.<ref name="samuelfreedman.com">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.samuelfreedman.com/articles/culture/ust_rolling.html|title=Literary 'Rolling Stone' sells out to male titillation|last=Freedman|first=Samuel G. |date=Date TK, 2002|publisher=USA Today|accessdate=2009-02-12}}</ref> Магазинот продолжил со традиционалните содржини, вклучувајќи и политички приказни и неговиот промет е доста зголемен.
 
==Извори==