Разлика помеѓу преработките на „Андреј Макаревич“

Одземени 562 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
'''Андреј Вадимович Макаревич''' ( {{Lang-ru|Андре́й Вади́мович Макаре́вич}} ; роден на 11 декември 1953 година во Москва, [[Советски Сојуз|Советски сојуз]] ) е советски и руски рок-музичар и основач на најстарата и сè уште активна рок-група во Русија, ''[[Машина Времени]]'' (машина за време).
 
== Личен живот ==
Макаревич е роден во Москва од родители со мешано потекло од [[белорусија|белоруско ( кралско селанство )]], [[полска аристократија (од семејството Сас )|полско]], [[Грци|грчко]] <ref name="brama.brestregion">[http://brama.brestregion.com/nomer25/artic15.shtml Полесская родословная рок-музыканта Андрея Макаревича]</ref> и [[Евреи|еврејско]] потекло. Дипломирал на Московскиот институт за архитектура како графички уметник.
 
Роден е од мајка со еврејско потекло, специјалист за туберкулоза и микробиолог Нина Марковна Макаревич (род. Шмуилович, 1926–1989) и татко со белоруско потекло, архитект и учител на Московскиот архитектонски институт Вадим Григориевич Макаревич (1924–1996).
[[Податотека:Машина_времени_и_Дмитрий_Медведев.jpg|мини| Макаревич разговара со [[Димитриј Медведев|Дмитриј Медведев]]]]
 
* 1989 година&nbsp;- ''Песни под гитару''
* 1991 година&nbsp;- ''У ломбарда''
* 1994 година&nbsp;- ''Я рисую тебя''
* 1997 година&nbsp;- ''Двадцать лет спустя (Андреј Макаревич и Борис Гребеншчиков )''
* 1996 година&nbsp;- ''Песни, которые и люблю''
* 1996 година&nbsp;- ''Пионерские блатные песни (Алексеј Козлов и Андреј Макаревич)"
* 1998 година&nbsp;- ''Женcкий Альбом (Андреј Макаревич и групата ''Папоротник'' )''
* 1999 година&nbsp;- ''Песни из кинофильма "Перекресток"''
* 2000 година&nbsp;- ''Время напрокат (Андреј Макаревич и група ''Квартал'' )''
* 2001 година&nbsp;- ''Лучшее''
* 2002 година&nbsp;- ''И Т. Д.''
* 2003 година&nbsp;- ''Избранное''
* 2003 година&nbsp;- ''Тонкий шрам на любимой попе''
* 2004 година&nbsp;- ''Од меня к тебе''
* 2005 година&nbsp;- ''Песни Геннадия Ни-Ли''
* 2005 година&nbsp;- ''Песни Булата Окуджавы''
* 2006 година&nbsp;- ''Старая машина''
* 2007 година&nbsp;- ''Штандер''
* 2008 година&nbsp;- ''Было не с нами''
* 2008 година&nbsp;- 55
* 2009 година&nbsp;- ''Лучшее''
* 2012 година&nbsp;- ''Вино и слёзы''
 
== ТВ-проекти ==
 
== Филм ==
MakarevichМакаревич имал улога во 1999 година во култниот филм 8 ½ $ и исто така одиграл важна улога играјќи го ликот на Елдар Рјазанов во филмот од 2000 година со име ''Tikhiye omuty'' (Сепак води). Компонирал и музика за голем број филмови. <ref>{{Imdb име|0538383}}</ref>
 
== Изложби ==
* ''Занимательная наркология'' {" ''Забавно'' истражување на зависност од дрога "}<ref name="RJC">е</ref>
 
== Наводи ==
== Користена литература ==
<references />
 
== Надворешни врски ==
 
* {{Матична|http://www.makar.info}}
* [https://archive.is/20130416225540/http://music.greenwater.ru/groupe_info.php?groupe=5229 Биографија]
* [http://www.forbes.ru/profile/andrei-makarevich Андреј Макаревич во Форбс]
 
[[Категорија:Добитници на Орденот за заслуги пред татковината од IV степен]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Статии со извори на руски (ru)]]
[[Категорија:CS1 со писмо на руски (ru)]]
[[Категорија:Русија]]
[[Категорија:Рок]]
[[Категорија:Рок албуми]]
[[Категорија:Музика]]
[[Категорија:Музичар]]
[[Категорија:Москва]]
[[Категорија:Книги]]
[[Категорија:Книга]]
[[Категорија:Филм]]
[[Категорија:Филмови]]
[[Категорија:Песни]]
[[Категорија:СССР]]
[[Категорија:1953]]
[[Категорија:Декември]]