Разлика помеѓу преработките на „Андреј Кончаловски“

с
Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица (2)
с (Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица (2))
{{внимание}}
'''Андреј Сергјевич Михалков-Кончаловски''' ( {{Lang-ru|Андрей Сергеевич Михалков-Кончаловский}} ; роден '''Андреј Сергеевич Михалков''' ; 20 август 1937 година) е советски и руски [[Кинопроизводство|филмски режисер]], театарски режисер и [[сценарист]] . <ref>[https://movies.nytimes.com/person/97846/Andrei-Konchalovsky Andrei Konchalovsky]. New York Times</ref> Тој е лауреат на орденот „За заслуги за татковината“, Националниот орден на легијата на честа, офицер на орденот за уметности и писма, кавалер на орденот за заслуги на Италијанската Република и народен уметник на [[Руска Советска Федеративна Социјалистичка Република|Руската Советска Федеративна Социјалистичка Република]]. Негов татко бил писателот Сергеј Михалков.
 
Творештвото на Кончаловски опфаќа театарски филмови во движење, филмови направени за телевизија и сценски продукции во [[Русија]], како и во [[Соединети Американски Држави|Соединетите држави]]. Тој бил чест соработник на [[Андреј Тарковски]] на почетокот од неговата кариера, и учествувал во изработката на следниве филмови: ''Чичко Вања'', ''Сибиријад'', ''[[Љубовниците на Марија (филм)|Љубовниците на Марија]], Воз за бегство, Танго и кеш, Внатрешен круг, Асија и кокошката со златни јајца, Куќа на будали, Белите ноќи на поштарот'' и ''[[Рај (филм од 2016)|рајот]] .'' Тој ја режирал и адаптацијата на минисеријата на ''„Одисеја“ .'' Поради неговите проекти во областа на филмот се стекнал со престижни награди, вклучувајќи ги и наградата на [[Кански филмски фестивал|Канскиот филмски фестивал]], наградата ФИПРЕСЦИ, два сребрени лава, три награди „Златен орел“ и награда „Еми“ .
 
== Ран живот и образование ==
Кончаловски е роден како '''Андреј Сергејевич Михалков''' во [[Москва]], [[Руска Советска Федеративна Социјалистичка Република]], во аристократско семејство на Михалковс, <ref>[https://yarwiki.ru/article/1016/mihalkovy-dvoryane МИХАЛКОВЫ, дворяне.] «Яркипедия». By Е.А. ЕРМОЛИН. Retrieved 2020-10-24.</ref> <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://web.archive.org/web/20080224125719/http://www.rybinsk.ru/region/memorial-petrov.ht|title=Усадьба Михалковых "Петровское"|accessdate=2020-10-24}}</ref> со вековно уметничко и аристократско наследство кое влече корени од Големото Војводство на Литванија . Како уметничко име го зел презимето на неговиот дедо по мајка (Кончаловски). <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyvai/a-koncialovskio-viesnage-proteviu-zemeje-10-76080|title=A.Končialovskio viešnagė protėvių žemėje|date=December 17, 2009|publisher=15min.lt|archive-url=https://web.archive.org/web/20141024042728/http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyvai/a-koncialovskio-viesnage-proteviu-zemeje-10-76080|archive-date=2014-10-24|quote=''...his family roots lie in this land. 'From the side of 17th century landowners Konchialovskis. My great-grandfather still lived in Lithuania'...''}}</ref> Тој е брат на режисерот Никита Михалков и син на авторот Сергеј Михалков .
 
<ref>[https://rg.ru/2017/06/12/andrej-konchalovskij-prava-cheloveka-nigde-ne-sobliudaiutsia.html Дело не в свободе, а в таланте]</ref> <ref>[http://www.konchalovsky.ru/works/articles/konchalovsky_for_esquire/ Правила жизни Андрея Кончаловского]</ref>
 
Студирал десет години на Конзерваториумот во Москва, подготвувајќи се за кариера како пијанист. Во 1960 година, сепак, тој се запознал со [[Андреј Тарковски]] и го напишал сценариото на неговиот филм ''[[Андреј Рубљов (филм)|Андреј Рубљов]]'' (1966).
 
== Кариера ==
[[Податотека:Andrei_Konchalovsky_at_a_press_conference_in_Vienna,_Austria_in_2016.jpg|мини| Андреј Кончаловски на прес-конференција во Виена, 2016 година.]]
Негов прв долгометражен филм бил ''„Првиот учител“'' (1964) и бил добро прифатен во [[Советски Сојуз|Советскиот Сојуз]] и прикажан на бројни филмски фестивали во странство. Неговиот втор филм, ''Приказната на Асија Кlyачина'' (1967), бил потиснат од советските власти. Кога бил издаден дваесет години подоцна, бил прогласен за ремек-дело. Подоцна, Кончаловски ги снимал адаптациите на [[Иван Тургенев|„]] ''Гнездо на нежен народ“'' (1969) на [[Иван Тургенев]] и [[Антон Павлович Чехов|„]] ''Чичко Вања“ на'' [[Антон Павлович Чехов|Чехов]] (1970), со Инокенти Смоктуновски во главната улога.
 
Во 1979 година бил член на жирито на 11-от Меѓународен филмски фестивал во Москва . <ref name="Moscow1979">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.moscowfilmfestival.ru/miff34/eng/archives/?year=1979|title=11th Moscow International Film Festival (1979)|work=MIFF|archive-url=https://web.archive.org/web/20140403102012/http://www.moscowfilmfestival.ru/miff34/eng/archives/?year=1979|archive-date=2014-04-03|accessdate=2013-01-14}}</ref> Неговиот епски ''Сибиријад'' по објавувањето во 1979 година бил поволно прифатен во [[Кански филмски фестивал|Кан]] и го овозможил неговото преселување во [[Соединети Американски Држави|САД]] во 1980 година.
 
Неговите најпопуларни изданија во [[Кината во Соединетите Американски Држави|Холивуд]] се „ ''[[Љубовниците на Марија (филм)|Љубовниците на Марија“]]'' (1984), „ ''Бегство“'' (1985), според сценариото на јапонскиот режисер [[Акира Куросава]] и „ ''Танго и Кеш“'' (1989), со [[Силвестер Сталоне]] и Курт Расел . Во 90-тите години, Кончаловски се враќал во Русија, иако повремено продуцирал историски филмови за американската телевизија, како што е неговата адаптација на ''„Одисеја“'' (1997) и наградуваната преработка ''„Лавот во зима“'' (2003).
 
== Личен живот ==
Кончаловски бил во брак пет пати. Неговата прва сопруга била Ирина Кандат. Неговата втора сопруга беше руската актеркаглумица Наталија Аринбасарова, со која има еден син: Егор, роден на 15 јануари 1966 година. Неговата трета сопруга била Вивијан Годет, со која ја има ќерката Александра Михалкова, родена на 6 октомври 1971 година. Неговата четврта сопруга била Ирина Иванова, со која има две ќерки: Наталија и Елена. Неговата петта сопруга е руската актеркаглумица Јулија Висоцкаја ; тие се во брак од 1998 година и имаат две деца: Марија (1999) и Петр (2003).
 
== Признанија ==
 
* [http://konchalovsky.ru Официјална веб страна]
* {{Imdb име|0464846}}
 
[[Категорија:Добитници на Орденот за заслуги пред татковината од IV степен]]
[[Категорија:Живи луѓе]]