Разлика помеѓу преработките на „Грета Гервиг“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: била родена → е родена)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица)
 
[[Податотека:Greta Gerwig at the 2018 Berlin Film Festival (1).jpg|мини|Гервиг на прес-конференција за филмот ''Isle of Dogs'' во 2018 година]]
'''Грета Селест Гервиг'''<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.youtube.com/watch?v=QJE_r2UrYLo|title=Noah Baumbach & Greta Gerwig – Personal Palace Cinemas Introduction|date=August 13, 2015|publisher=[[Palace Cinemas (Central Europe)|Palace Cinemas]]|accessdate=May 7, 2018}}</ref> родена на 4 август, 1983 година) - американска актеркаглумица и режисер. Таа најпрво го привлекла вниманието откако работела и се појавувала во неколку филмови за глупости .<ref name="Bunbury">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.smh.com.au/entertainment/movies/real-to-reel-the-rise-of-mumblecore-20130719-2q8rr.html|title=Real to reel: The rise of 'mumblecore'|last=Bunbury|first=Stephanie|date=July 19, 2013|work=[[The Sydney Morning Herald]]|accessdate=January 9, 2018}}</ref><ref name="Sweetheart">{{Наведена мрежна страница|url=http://nymag.com/movies/features/64475/|title=Sweetheart of Early-Adult Angst|last=Larocca|first=Amy|date=March 7, 2010|work=[[New York (magazine)|New York Magazine]]|accessdate=January 9, 2018}}</ref> Помеѓу 2006 и 2009 година, таа се појавила во голем број филмови од Џон Сванберг, од кои некои заедно ги напишала или заедно ги режирала , вклучувајќи ја и ''Хана ги зема скалите'' (2007) и ''Ноќи и викенди'' (2008).<ref name="Georgia">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.straight.com/movies/393071/mumblecore-queen-greta-gerwig-laughs-last-frances-ha|title=Mumblecore queen Greta Gerwig laughs last in Frances Ha|last=Eisner|first=Ken|date=June 20, 2013|work=[[The Georgia Straight]]|accessdate=January 9, 2018}}</ref>
 
Од раните 2010-ти, Гервиг соработувала со нејзиниот партнер Ноа Баумбах на неколку филмови, меѓу кои и ''Гринберг'' (2010), ''Франсис Ха'' (2012), за што доби номинација за [[Награди Златен глобус|Златен глобус]], и ''Љубовница Америка'' (2015). Таа се појавила и во филмовите ''Дамселс во дистрес'' (2011), ''[[На Рим, со љубов (филм)|На Рим со љубов]]'' (2012), ''Планот на Меги'' (2015), ''[[Џеки (филм од 2016)|Џеки]]'' (2016) и ''[[Жени на дваесеттиот век (филм)|Жени од 20 век]]'' (2016).<ref name="Thompson">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.indiewire.com/2016/12/20th-century-women-best-actress-mike-mills-annette-bening-greta-gerwig-1201761301/|title='20th Century Women': How Mike Mills Empowered Annette Bening and Greta Gerwig|last=Thompson|first=Anne|date=December 21, 2016|publisher=[[IndieWire]]|accessdate=March 2, 2018}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://deadline.com/2016/12/la-la-land-grabs-massive-12-nominations-to-lead-all-movies-in-critics-choice-awards-1201862593/|title='La La Land' Grabs Massive 12 Nominations To Lead All Movies In Critics' Choice Awards|last=Hammond|first=Pete|date=December 1, 2016|work=[[Deadline Hollywood]]|accessdate=December 1, 2016}}</ref>