Разлика помеѓу преработките на „Северина Вучковиќ“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица (2)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица (2))
|Instrument =
|Genre = [[Поп музика|поп]], [[Фолк музика|фолк]], кабаре
|Occupation = пејачка, актеркаглумица
|Age = 37
|Years_active = 1989 - сегашност
}}
 
'''Северина Вучковиќ''' (на {{lang-hr|Severina Vučković}}; родена на [[21 април]] [[1972]] год. во [[Сплит]], [[Социјалистичка Република Хрватска|СР Хрватска]], [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|Југославија]]) e [[Хрвати|хрватска]] пејачка и актеркаглумица. На музичката сцена е попозната како '''Северина'''.
 
==Животопис==