Кејт Бланчет: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: мај, 1 → мај 1)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица)
'''Кејт Бланчет'''<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.youtube.com/watch?v=MnbOlx6n7zI|title=SK-II #changedestiny: Conversations with Cate Blanchett|publisher=YouTube|date=2 October 2015|accessdate=22 January 2017}}</ref> ({{lang-en|Cate Blanchett}}; во Македонија грешно позната и под името „Бланшет“; родена на 14 мај 1969) е австралиска филмска актеркаглумица.
[[Податотека:Cate Blanchett 4 (cropped).jpg|мини|десно|К. Бланчет, 2005.]]
== Животопис ==