Разлика помеѓу преработките на „Софи Марсо“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Мел Гипсон → Мел Гибсон using AWB)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица)
 
}}
 
'''Софѝ Марсо̀''' ([[француски]]: ''Sophie Marceau'', родена како Sophie Maupu) е француска актеркаглумица. Таа е родена на {{роден на|17|ноември|1966}} година во {{роден во|Париз|}}, [[Франција]].
 
Најпознати нејзини улоги ги остварила во филмовите: [[Храбро срце (филм)|Храбро срце]] со [[Мел Гибсон]], [[Ана Каренина (филм)|Ана Каренина]] и [[Светот не е доволен]].