Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Конвенции за именување: Правописна исправка, replaced: цилиндер → цилиндар
с (→‎Конвенции за именување: Јазична исправка, replaced: модифициран → изменет)
с (→‎Конвенции за именување: Правописна исправка, replaced: цилиндер → цилиндар)
== Конвенции за именување ==
Сè до почетокот на 1980-тите години, Ферари следеше шема од три броја врз база на поместувањето на моторот.
- V6 и V8 моделите ја користат целосната зафатнина( во децилитри) за првите две цифри и бројот на цилиндри како трет. Така, 206 беше 2.0 L V6 погонско возило, додека 348 користи 3.4 L V8, иако за F355, последната цифра 5 се однесува на 5 вентили по цилиндерцилиндар.
Пред воведувањето на 360 Модена, со цифри за V8 моделите( којшто сега го носи името исто како број) се однесува само на вкупното раселување на моторот. Аспектот на нумеручката индикација на ова име продолжи и кај тековниот V8 модел, F430.
- V12 моделите го користат поместувањето ( во кубни сантиметри) на еден цилиндар. Затоа, познатиот 365 Дајтона имаше 4390 сс V12. Сепак, некои понови V12 –мотори на Ферари, како што е 599, имаат три ознаки коишто се однесуваат на вкупното моторно поместување.