Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 1959“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Ппобедик → Победник
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 9 год. → 9 г.)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Ппобедик → Победник)
'''Евровизија 1959''' е 4. издание на Евровизија. Се одржа во Кан, Франција на 11.03.1959 г.
ПпобедикПобедник беше Холандија со песната “Tom Pillibi” од Teddy Scholten
 
[[Eurovision Song Contest Logo 1959.svg]]