Разлика помеѓу преработките на „Здравство во Русија“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Health in Russia“)
 
'''Здравството во Русија''' бргу се влошило по [[Распад на Советскиот Сојуз|распадот на Советскиот Сојуз]], особено за мажите, како резултат на [[Економија на Русија|социјалните и економските промени]] . <ref>{{Наведени вести|url=http://findarticles.com/p/articles/mi_qa3659/is_200204/ai_n9037764|title=Declining growth status of indigenous Siberian children in post-Soviet Russia|last=Leonard|first=William R|date=April 2002|work=Human Biology|access-date=2007-12-27}}</ref>
 
Со самото тоа и животниот век на населението се намалил.
 
== Очекуван животен век ==
[[Категорија:Русија]]
[[Категорија:Руси]]
[[Категорија:Здраство]]
[[Категорија:Здрастведни организации по земја]]
[[Категорија:Туберкулоза]]
[[Категорија:Пушење]]
[[Категорија:Алкохол]]
[[Категорија:Страници со непрегледан превод]]
[[Категорија:ЗдраствоЗдравје]]
[[Категорија:СССР]]
[[Категорија:Живот]]
877

уредувања