Симон Дракул: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Биста во Лазарополе.jpg|мини|лево|220px|Негова биста во родното Лазарополе]]
 
Роден е во [[Лазарополе]] на [[24 септември]] [[1930]] година. Починал во [[Скопје]] на [[11 јануари]] [[1999]] година. Гимназија учел во [[Охрид]] и во Скопје. Завршил [[Филолошки факултет]] во Скопје. [[Доктор]] по филозофски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на [[драма]]та во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] во Скопје. Член на редакцијата на списанието „[[Современост]]“. Бил научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја на Македонија]]. Бил претседател на [[ДПМ]]. Член на ДПМ од 1953 година.<ref>[http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=4&pid=12&ppid=154&tid=473 Симон Дракул - биографија]</ref>
 
== Библиографија ==
 
* ''Планините и далечините'' (раскази, 1953)
* ''Витли во поројот'' (раскази, 1956)
* ''И ѕвездите паѓаат сами'' (роман, 1957)
* ''Белата долина'' (роман, 1962)
* ''Буни'' (триптих: повест, роман, драма, 1980)
* ''Распаќа'' (раскази, 1985)
* ''Архимандрит Анатолиј Зографски'' (монографија, 1988)
* ''Или смрт'', [[тетралогија]]: Глужд, Јас Георги Николов Делчев, Полноќна чета, Кобно место (1989), Жедна месечина (роман, 1997), Апостол војводата (монодрама, 1998)
Анонимен корисник