Разлика помеѓу преработките на „Сбитен“

Одземени 7 бајти ,  пред 7 месеци
Оформление
(Оформление)
[[Податотека:Сбитень_(збитень)_ржаной.JPG|десно|мини|200x200пкс| Чаша сбитен]]
'''Сбитен''', што тоа значи „топла зима“, е [[белорусија|белоруски]], <ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/22068282|title=Ėtnahrafii︠a︡ Belarusi : ėntsyklapedyi︠a︡|date=1989|publisher="Belaruskai︠a︡ sav. ėntsyklapedyi︠a︡ imi︠a︡ Petrusi︠a︡ Broŭki"|others=Shami︠a︡kin, Ivan.|isbn=5-85700-014-9|location=Minsk|oclc=22068282}}</ref> [[украина|украински]], <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.inmo.org.ua/sum.html?wrd=%D0%97%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%8C|title=Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні {{!}} Словник української мови|work=www.inmo.org.ua|accessdate=2020-12-18}}</ref> и [[:Категорија:Руска кујна|руски традиционален пијалок]] . Има темно виолетова боја и, во зависност од рецептот, може да биде многу солен и многу благ.
 
== Историја ==
За првпат бил споменат во словенските летописи во 1128 година и останал популарен кај сите [[Општествена класа|класи]] на [[Источни Словени|источнословенското]] општество сè до 19 век кога бил заменет со [[кафе]] и [[чај]] . <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://alcenoy.ru/sbiten-honey-based-concentrates.htm|title=Sbiten' Honey-based concentrates|publisher=|accessdate=27 December 2014}}</ref> Повторно се појавува во 21 век како масовно произведен пијалок во Русија. 
 
== Подготовка ==
Сбитеншчик беше продавач на сбитен во [[Киевски Рус|Киевска Русија]], [[Големо Московско Кнежевство|московјанска Русија]] и [[Руска Империја|Руската империја]] . Традицијата на продавање сбитен започнала во 12 век. 
 
Комичната опера „Продавачот на Сбитен“ ( ''Сбитенщик - Сбитеншчик'' ) од Јаков Књажнин со музика на чешкиот композитор Антоан Булант, 1783 година, била многу популарна во 18-19 век во [[Русија]] . Сбитеншик имал важна улога во развојот на самоварот .
 
== Наводи ==
192

уредувања