Казачок: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 1 година
+ Русија
(+ руски: Казачок)
(+ Русија)
 
[[Податотека:Folk dance Kozachok.jpg|мини|народниот танц, Казачок]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Казачок''' ({{lang-ru|Казачок}}, [[Украински јазик|украински]]: ''Koзaчoк'') е познат [[народен танц]] од [[Украина]] и [[Русија]]. Во него, мажите играат улога на [[козаци]] кои им се додворуваат на селските моми. Изведбата може да биде од аматери, професионалци или други видови играчи.
 
 
204

уредувања