Разлика помеѓу преработките на „Список на руски адмирали“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „List of Russian admirals“)
 
* '''Василиј Степанович Завојко''', се борел во [[Битка кај Наварино|битката кај Наварино]], два пати го обиколил светот, ја истражувал реката [[Амур]], ги одбил супериорните [[Обединето Кралство|британско]] - [[Франција|француски]] сили во опсадата на Петропавловск за време на [[Кримска војна|Кримската војна]]
* '''Матија Змајевиќ''', вицеадмирал, херој во битките на Гангут и Гренгам за време на [[Голема северна војна|Големата северна војна]]
 
== Референци ==
[[Категорија:Русија]]
[[Категорија:Руси]]
[[Категорија:Адмирали по националност]]
[[Категорија:Морнарички офицери]]
[[Категорија:Морнарица]]
[[Категорија:Бродови од Втората светска војна]]
<references />
[[Категорија:МорнарицаСССР]]
877

уредувања