Разлика помеѓу преработките на „Света земја“

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: en:Holy Land
(нова стр.)
 
с (Бот Додава: en:Holy Land)
Светоста на оваа област била идеолошка подлога за [[Крстоносните војни]] и повторните муслимански освојувања. И денес конфликтот помеѓу Израел и Палестина е делумно поврзан со религиозните убедувања во врска со контролата над Светата земја.
 
Голем број аџии ја посетуваат Светата земја секоја година.
 
 
[[ar:الأراضي المقدسة]]
[[de:Heiliges Land]]
[[el:Άγιοι Τόποι]]
[[en:Holy Land]]
[[eo:Sankta Lando]]
[[es:Tierra Santa]]
[[eo:Sankta Lando]]
[[eu:Lur Santua]]
[[fr:Terre Sainte]]
[[it:Terra santa]]
[[ja:聖地]]
[[ko:성지]]
[[it:Terra santa]]
[[nl:Heilige Land]]
[[ja:聖地]]
[[nn:Det heilage landet]]
[[pl:Ziemia Święta]]
59.415

уредувања