Разлика помеѓу преработките на „Елена Драгаш“

Одземени 36 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правописна исправка, replaced: византиски император → византиски цар, император → цар (2)
с (→‎Царица: Правописна исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
с (Правописна исправка, replaced: византиски император → византиски цар, император → цар (2))
'''Елена Кантакузина''' ([[грчки]]: ''Ἑλένη Δραγάση'', [[1372]] - [[1450]]) била [[византиска царица]], сопруга на византискиот царот [[Мануил II Палеолог]]и мајка на последните двајца византиски императорицари [[Јован VIII Палеолог]] и [[Константин XI Драгаш]].
 
==Потекло ==
* Непозната ќерка
* Константин Палеолог, починал млад
* [[Јован VIII Палеолог]] (1392-1448), [[Византија|византиски]] [[императорцар]] (1425-1448)
* [[Андроник Палеолог (син на Мануел II)|Андроник Палеолог]] (? -1429), деспот, гувернер на [[Солун]] (1408-1423)
* Втора непозната ќерка
* [[Теодор II Палеолог]] (? -1448), [[Деспот]] на [[Мореја]]
* Михаил Палеолог
* [[Константин XI Драгаш]] (1405-1453), последниот [[Византија|византиски]] [[императорцар]] (1448-1453)
* [[Димитриј Палеолог]] (1407-1470), [[деспот]] на [[Мореја]]
* [[Тома Палеолог]] (1409-1465), [[деспот]] на [[Мореја]]